Według danych firmy analitycznej IMS Health, sprzedaż leków z hurtowni farmaceutycznych do aptek w Polsce (według cen hurtowych netto) w listopadzie 2009 r. wzrosła w porównaniu do października tego roku o blisko 6% i wyniosła około 2 mld złotych.
Wzrost wartości rynku w listopadzie w odniesieniu do października nie miał miejsca w poprzednich dwóch latach i w tym roku związany jest ze znacznie zwiększoną zachorowalnością na grypę i inne schorzenia górnych dróg oddechowych.
Wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) była w listopadzie 2009 roku wyższa o około 27% niż w tym samym miesiącu 2008 roku. Po jedenastu miesiącach 2009 roku wartość rynku aptecznego wyniosła 19,8 mld złotych, a dynamika wzrostu wartości rynku w tym okresie – w ujęciu rok do roku – wyniosła ponad 11% (po dziesięciu miesiącach, tj. przed wzrostem zachorowań na grypę, wynosiła 9,7%).
Największy wzrost wartości sprzedaży hurtowni do aptek w listopadzie (w porównaniu do października) zanotowano w województwach tzw. ściany wschodniej (w woj. podkarpackim – o 10%, w woj. podlaskim – o 10%, w woj. warmińsko-mazurskim – o 9%, w woj. świętokrzyskim – o 9%, w woj. lubelskim – o 7%), podczas gdy wzrosty w województwach zachodniej i centralnej Polski wahały się od 1% do 7%.
Motorem wzrostu wartości rynku były zarówno leki na receptę, jak i leki i preparaty OTC stosowane w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Łącznie preparaty OTC o działaniu terapeutycznym zanotowały wzrost wartości sprzedaży w listopadzie (w porównaniu do października) na poziomie około 16%, a sprzedaż środków stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego wzrosła w tym okresie o 26% (o 103% w ujęciu rok do roku) i wyniosła około 200 mln złotych (w cenach hurtowych netto).
O około 30% (miesiąc do miesiąca) i 58% (rok do roku) wzrosła też sprzedaż dostępnych na receptę antybiotyków stosowanych w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych