Harmonogram szczepień na kolejne dni i znoszenia obostrzeń. Co z maseczkami?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   07-05-2021, 08:03

Harmonogram szczepień na kolejne dni i znoszenia obostrzeń. Co z maseczkami? Stopniowo znoszone są ograniczenia związane z walką z covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Podsumowanie: harmonogram szczepień i szczepienia w zakładach pracy, luzowanie obostrzeń w gastronomii i hotelarstwie. Znoszenie obowiązku noszenia maseczek.

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 3 308 889 osób. Wykonano w sumie 12 614 827 iniekcji. Pierwszą dawkę otrzymało 9 454 765 osób, a drugą 3 160 055.

Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub.r., zutylizowano 12 238 dawek. W tym samym czasie zanotowano 7358 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.

Szczepienia w zakładach pracy

Zgodnie z harmonogramem szczepień 7 maja mogą rejestrować się trzy roczniki - urodzeni w latach 1994-1996.

8 maja wszyscy, którzy przyszli na świat w latach 1997-1999.

9 maja w latach 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał każdy pełnoletni Polak.

Ruszają też szczepienia w zakładach pracy. Do tego projektu zgłosiło się blisko 700 firm. Rejestracja w zakładach pracy ruszyła 4 maja. Warunkiem zgłoszenia jest zgromadzenie 300 osób - pracowników i ich rodzin - chcących się zaszczepić.

Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.

Znoszenie obostrzeń w gastronomii

Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi, 15 maja mogą ruszyć ogródki gastronomiczne - tak wynika z opublikowanego 6 maja w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Przewiduje ono, że od 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi.

Do 14 maja posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju i to tylko tym, którzy spędzą w obiekcie co najmniej jedną dobę. Lokale gastronomiczne do 14 maja będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Od 15 maja nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek na zewnątrz, przy zachowaniu wymaganego dystansu - 1,5 m odległości od drugiej osoby.

Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

Od 15 maja do 28 maja restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Będzie też to dotyczyło sprzedaży na stacjach paliw. Przewidziano, że co drugi stolik w ogródku będzie musiał pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Co obowiązuje do 5 czerwca

Od 29 maja do 5 czerwca b.r. poza tym, że jedzenie będzie mogło być serwowane w ogródkach gastronomicznych, dopuszczalna będzie też konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw pod warunkiem, że klienci do czasu zajęcia miejsca będą mieli zakryte usta i nos. Zakrywanie ust i nosa obowiązywać będzie obsługę kelnerską.

Ponadto, w lokalu klienci będą mogli zajmować co drugi stolik; odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Do 5 czerwca tego roku w obiekcie handlowym lub usługowym, na stacji paliw płynnych, w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku należy nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

Do 5 czerwca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej. Maski trzeba będzie też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH