HCC: opieka farmaceutyczna to zaniedbany element systemu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   21-03-2017, 08:01

HCC: opieka farmaceutyczna to zaniedbany element systemu? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Studia farmaceutyczne są trudne, a później dobrze wykształceni fachowcy nie są wykorzystywani przez system, ale sprowadzani do roli sprzedawców. Jak to zmienić? Kilka pomysłów pojawiło się podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Przygotowaliśmy projekt dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego. Jest on oparty o kilka podstawowych założeń. Po pierwsze, trzeba odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajdują się polskie apteki na osi, którą opisują dwa ekstremalne stany: apteka jako placówka opieki zdrowotnej, a na drugiej apteka jako zwykły sklep - mówił Krzysztof Łanda w czasie sesji „Między lekarzem a pacjentem – miejsce apteki w systemie ochrony zdrowia”, w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (10 marca).

I podał odpowiedź: - Jesteśmy bliżej opieki farmaceutycznej, ale ewolucja aptek w ostatnich latach ewidentnie zamieniła nam apteki w sklepy. Kolejny wymiar – to rola aptekarza. Znowu mamy tutaj do czynienia z dwoma skrajnymi scenariuszami. Pierwszy – farmaceuta świadczący opiekę farmaceutyczną, a drugie ekstremum – to zwykły sklepikarz, który wydaje towar, inkasuje pieniądze i prowadzi akcje promocyjne. Gdzie się znajdujemy w tej osi? Ponownie ewolucja w ostatnich latach ukierunkowała farmaceutę w kierunku sklepikarza.

- Kolejnym wymiarem jest to, ile powinno być aptek indywidualnych, a ile sieciowych. Gdyby doszło do dominacji jednej z tych grup, np. sieci, to miałoby to wpływ na funkcjonowanie rynku. Z drugiej strony, gdyby to poszło w drugą stronę i byłaby dominacja aptek indywidualnych, to też nie byłoby to dobrym rozwiązaniem. Stoimy na stanowisku, że z aktualnym udziałem w rynku aptek sieciowych na poziomie 30-40 proc., mamy stan pożądany i nie chcemy, żeby się to zmieniało. Pozostaje pytanie czy sytuacja jest obecnie stabilna? Nie jest. Placówki sieciowe zdobywają coraz większą część rynku. Uważamy, że jest to trend niewłaściwy - ocenił wiceminister.

Co interesuje pacjenta?
Zdaniem Stanisława Maćkowiaka, prezesa Federacji Pacjentów Polskich, z punktu widzenia pacjenta nie jest ważna struktura własnościowa aptek. Najważniejsze jest to, by leki były dostępne fizycznie oraz cenowo. Odnosząc się do wspomnianego przez ministra Łandę balansu przyznał, że ważne jest wywarzenie interesów wszystkich interesariuszy, mając na uwadze cel główny, jakim jest dobro pacjenta.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH