Hydrożel chitozanu, kompozyt kościozastępczy i minilaboratorium z nagrodami PARP i MCBiR

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PARP/ rynekaptek.pl   13-02-2019, 12:04

Hydrożel chitozanu, kompozyt kościozastępczy i minilaboratorium z nagrodami PARP i MCBiR Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PARP i NCBiR wręczyły nagrody dla najbardziej innowacyjnych polskich produktów i technologii. Za najlepsze uznano: ChitoVelum Pro – substancję do wytwarzania produktów kosmetycznych i opatrunkowych oraz kompozyt kościozastępczy FlexiOss, który znacznie ułatwi i przyspieszy proces rekonstrukcji uszkodzonych kości.

12 lutego w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wręczyły nagrody i wyróżnienia.

W kategorii Produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy zwyciężył hydrożel chitozanu – ChitoVelum Pro. To rozwiązanie w projektowaniu dla rynku kosmetycznego jest efektem współpracy firmy KAEM Maria Krystyna Krupska oraz Politechniki Gdańskiej.

W kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy najlepszy okazał się kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi S.A. To biomateriał, który po namoczeniu – np. w soli fizjologicznej, krwi lub osoczu – uzyskuje właściwości sprężyste. W trakcie operacji może być dokładnie dopasowywany – poprzez cięcie lub zginanie – do kształtu ubytku kostnego. Produkt ten, opatentowany już w Polsce i w Europie, znajdzie zastosowanie w chirurgii urazowej i ortopedii.

W ścisłym finale znalazły się także rozwiązania, którym przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne, m.in. Genomtec ID firmy Genomtec S.A. za laboratorium biologii molekularnej mieszczące się w kieszeni. Pomaga wykrywać wirusy w rekordowo krótkim czasie – poniżej 20 min. Technologia może być wykorzystywana w diagnostyce ludzi i zwierząt (do badania próbek materiałów biologicznych, takich jak krew, ślina, mocz czy płyn mózgowo-rdzeniowy). Jej wdrożenie pozwoli ograniczyć zjawisko antybiotykooporności, obniżyć odsetek występowania skutków ubocznych leków, przyspieszyć proces leczniczy i obniżyć koszty leczenia (wyróżnienie oraz nagroda specjalna za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH