IGFP o planie MF: monitorować tylko leki trudno dostępne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pb.pl, LJ/ rynekaptek.pl   03-08-2017, 13:16

IGFP o planie MF: monitorować tylko leki trudno dostępne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wczoraj i dziś (2-3 sierpnia) obraduje Komisja Prawnicza, która opiniuje projekt ustawy Ministerstwa Finansów, dotyczący monitorowania transportu leków. Izba Gospodarcza Farmacja Polska podkreśla, że to bardzo dobry pomysł, ale... - informuje pb.pl.

Projekt ustawy zakłada, że minister finansów określi w rozporządzeniu katalog towarów objętych monitoringiem,„uwzględniając konieczność przeciwdziałania uszczupleniom w zakresie dochodów i wydatków środków publicznych oraz potrzebę zapewnienia ochrony zdrowia i życia obywateli w obrocie produktami leczniczymi”.

Irena Rej podkreśla, że ważne, by system dotyczył jedynie leków trudno dostępnych, które na specjalnej liście zamieszcza Główny Inspektor Farmaceutyczny.

- Jeśli monitoringiem objęte będą wszystkie leki, rynek zostanie sparaliżowany, utrudniony będzie też legalny eksport — uważa Irena Rej.

Jak zwróciło uwagę Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy, obecne rozwiązanie nie zapobiega wywozowi leków. W 2015 roku znowelizowano ustawę Prawo farmaceutyczne wprowadzając m.in. przepisy dotyczące zakazu wywozu za granicę leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce.

Wraz z początkiem obowiązywania przepisów hurtownie farmaceutyczne składały tysiące wniosków o zgodę na wywóz leków zagrożonych brakiem dostępności. Jednak po upływie czasu liczba ta systematycznie malała aż do braku jakiejkolwiek aktywności w tym zakresie. 

A wywóz jak był, tak jest, bo brak zgody na legalny wywóz tych leków za granicę spowodował podjęcie działań mających na celu ich nielegalny wywóz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH