Igrzyska olimpijskie w Tokio: na jakich zasadach się odbędą?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BBC   09-07-2021, 11:03

Igrzyska olimpijskie w Tokio: na jakich zasadach się odbędą? W tym roku igrzyska w Tokio bez udziału publiczności Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Minister odpowiedzialna za organizację Igrzysk Olimpijskich w Japonii Tamayo Marukawa ogłosiła po rozmowach z przedstawicielami władz i organizatorami, że igrzyska w samym Tokio odbędą się bez widzów.

Dotyczy to zatem także ceremonii otwarcia 23 lipca.

W stolicy kraju, podczas Igrzysk będzie obowiązywał stan wyjątkowy - potrwa od 12 lipca do 22 sierpnia.

Na niektórych stadionach będzie mogła być publiczność

W tym czasie bary i restauracje nie będą mogły serwować alkoholu i muszą zostać zamknięte do godziny 20:00. Nie będzie można organizować imprez.

Jednocześnie stadiony w regionach Fukushima, Miyagi i Shizuoka pozostaną otwarte dla publiczności, choć w ograniczonej formie - będą mogły pomieścić do 50% widzów i do 10 000 osób.

Szefowa  Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Tokio, Seiko Hashimoto wyraziła ubolewanie, że igrzyska odbędą się w tak ograniczonym formacie, w obliczu rozprzestrzeniania się infekcji koronawirusem: - Biorąc pod uwagę wpływ wariantów koronawirusa i nie dopuścić do ponownego rozprzestrzenienia się infekcji na resztę narodu, musimy wzmocnić nasze środki zaradcze.

Igrzyska olimpijskie mają odbyć się w stolicy Japonii między 23 lipca a 8 sierpnia. Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się od 24 sierpnia do 5 września.

Rodzi się powszechny sprzeciw wobec igrzysk

W Japonii nowa fala infekcji rozpoczęła się w kwietniu, po rozprzestrzenieniu się wariantu Delta. 6 lipca zgłoszono 2180 nowych przypadków. Około 920 z nich znajdowało się w Tokio.

Równocześnie rozpowszechnianie szczepień w Japonii jest powolne, w pełni jest zaszczepionych ok. 15% mieszkańców. W Tokio i Osace, dwóch miastach najbardziej dotkniętych wzrostem zakażeń, władze mają nadzieję wyszczepić do końca lipca wszystkie osoby powyżej 65. roku życia.

Rośnie też opór wobec samych igrzysk. Z czerwcowego sondażu przeprowadzonego przez gazetę Asahi Shimbun wynika, że ​​ponad 80% populacji chciałoby, aby Igrzyska zostały odwołane lub przełożone.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH