IGWPAiA: kierownik wyznacza technika, bo farmaceuci nie chcą albo ich nie ma

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IGWPAiA/ rynekaptek.pl   24-01-2019, 08:37

IGWPAiA: kierownik wyznacza technika, bo farmaceuci nie chcą albo ich nie ma Problem upatruje w zatrudnianych technikach farmaceutycznych, a bez nich nie byłoby komu obsługiwać pacjentów - uważa IGWPAiA (fot. archiwum)

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek od lat apeluje do Naczelnej Izby Aptekarskiej o zabezpieczenie obsady aptek. Niestety NIA nie widzi problemu - uważa IGWPAiA, komentując sprawę błędnego wydania leku z apteki w Jarocinie.

Zamieszczamy stanowisko IGWPAiA w związku z informacjami zamieszczonymi na antenie TOK FM w sprawie „ pomyłki w wydaniu” w Aptece w Jarocinie:

"Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek od lat apeluje do Naczelnej Izby Aptekarskiej o zabezpieczenie obsady Aptek. Niestety NIA nie widzi problemu.

Problem upatruje w zatrudnianych technikach farmaceutycznych, a bez nich nie byłoby komu obsługiwać pacjentów. Braki kadrowe są dotkliwe. Średnio kształcimy 1000 farmaceutów rocznie. Potrzebujemy 20 lat, by zaspokoić potrzeby rynku. Pomyłki zdarzają się wszystkim, łącznie z lekarzami.

Sęk w tym, że po to jest kontrola recept, by te błędy wychwyciła. Osoby realizujące recepty wychwytują błędy lekarskie, a retaksując ponownie zrealizowane recepty wychwytują błędy własne. W tej aptece ewidentnie zawinił kierownik, który nie wypełnił obowiązków, jakie nakłada na niego prawo farmaceutyczne. To są fakty, które znamy. Prosimy nie spekulujcie Państwo , że pacjentka zmarła na skutek błędu w wydaniu. Są to domysły niczym nie poparte. Przyczyna śmierci pacjentki podana jest w akcie zgonu i tego powinni Państwo się trzymać.

Jako organizacja zrzeszająca właścicieli aptek i punktów aptecznych zauważamy rażący brak kompetencyjności na stanowisku kierowników. Osoby zatrudnione w tym charakterze w proporcji 6/10 kierowników nie znają aktualnie obowiązujących przepisów prawa związanych z realizacją recept. Robią to na pamięć albo na podstawie „zasłyszenia z mediów”. Nie mają wiedzy na tema prowadzenia praktyk zawodowych czy stażu dla farmaceutów i techników farmaceutycznych. Nie mają wiedzy na temat odpowiedzialności karnej za fałszowanie dokumentacji aptecznej czy podszywanie się pod cudzą tożsamość. Dla nich to jest zwykłe przelogowanie się koleżanki na konto koleżanki. Nie znają zakresu swoich obowiązków wynikających z zawartej umowy o pracę.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH