III fala epidemii. Kolejne obostrzenia. Co ze świętami wielkanocnymi?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ   25-03-2021, 11:36

III fala epidemii. Kolejne obostrzenia. Co ze świętami wielkanocnymi? Koronawirus Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne - mówi premier RP.  Których branż dotyczą zmiany?

W związku z narastającą trzecią falą pandemii premier Mateusz Morawiecki  poinformował o wprowadzeniu obostrzeń i zasad, które mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, w tym w okresie Wielkanocy.

Szczegóły przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej (25 marca). Nowe zasady wejdą już od soboty, 27 marca, przez dwa tygodnie, do 9 kwietnia. Obejmą więc również święta Wielkanocne.

Dostępność lekarzy jest wąskim gardłem
- Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tysiące. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych - mówił premier.

Dodał: - Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza.

To nie sprzęt jest wąskim gardłem, ale dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych. Dobra wiadomość to fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń.

UE zaufała koncernom farmaceutycznym
Naszą podstawową bronią są szczepionki - zaraz po konferencji rozpocznie się Rada Europejska. W ostatnich dniach rozmawiam z prezydentami i premierami UE, żeby zmusić koncerny farmaceutyczne przez Komisję Europejską do jak największej dostępności szczepionek.

Gdybyśmy mieli takie możliwości ściągania szczepionek jak UK czy USA, proces zdecydowanie by przyspieszył. UE zaufała producentom i dziś naszym zadaniem jest wymuszenie jak największych dostaw, to kwestia zdrowia i życia milionów Europejczyków.

W ciągu najbliższych 5 tyg. przybędzie do Polski ponad 7 mln dawek szczepionki.

Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne - aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów - stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne - podkreślił.

Zmiany w handlu
- Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji. W szczycie 2. fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Powiedział o zmianach, które będą obowiązywały w kolejnych dwóch tygodniach:

Od najbliższej soboty, 26 marca wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywały przez najbliższe 2 tygodnie. Wszystkie dotychczasowe zasady będą nadal obowiązywały.

Handel - wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni pow. 2 tys. m2 będą zamknięte - dotyczy to handlu detalicznego. Dla utrzymania pewnej płynności w gospodarce, hurtownie i składy budowlane będą dostępne.

W placówkach handlowych i innych punktach takich jak np. poczta, będziemy stosowali bardziej rygorystyczne zasady - do tej pory 1 os./15 m2, teraz dla sklepów pow. 100 m2 będzie to 1 os./20m2.

Miejsca kultu religijnego - 1 os. / 20 m2, przy dodatkowych zasadach takich jak dystans, dezynfekcja, maseczka.

Do 9 kwietnia zostają zamknięte salony urody w całej Polsce. Później będzie obowiązywała ewentualnie nowa regulacja. Do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.

Żłobki i przedszkola - te placówki zostaną zamknięte, z wyjątkiem opieki nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych. Co ważne, rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Kolejne elementy nie będą miały postaci regulacji, ale są bardzo ważne - to kwestia świąt Wielkiej Nocy, które zalecamy spędzić w wąskim gronie domowników i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - dodał minister zdrowia.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH