IJ: payback w tym kształcie ograniczy dostęp do leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Biznes Newseria/rynekaptek.pl   24-05-2017, 11:28

IJ: payback w tym kształcie ograniczy dostęp do leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To kuriozalne, nigdzie na świecie rząd nie rozprawia się w podobny sposób z własnym przemysłem – ocenia wprowadzenie „paybacku” w nowym kształcie Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, zawiera propozycję nowych zasad refundacji leków.

Plan resortu zdrowia zakłada, że jeżeli NFZ wyda na refundację leków więcej, niż miał w planach, różnicę w kosztach pokryją producenci leków.

Zdaniem Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, ta formuła spowoduje, że za leki refundowane, które sprzedają w Polsce zagraniczne koncerny farmaceutyczne, będą płacić krajowi producenci. Za takie rozwiązanie, które miało opanować koszty systemu refundacyjnego, zapłaci cały polski przemysł farmaceutyczny:

- To kuriozalne, nigdzie na świecie rząd nie rozprawia się w podobny sposób z własnym przemysłem – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes prezes Roszkowski.

Zwraca uwagę, że w tym kształcie tzw. payback zmusi polskich producentów leków do nieprzewidzianych wydatków i osłabi ich sytuację finansową. W obawie przed paybackiem mogą oni zmniejszać dostawy leków do aptek, co utrudni do nich dostęp lub doprowadzi nawet do braków niektórych leków, szczególnie tych refundowanych.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH