Ilu aptekom cofnięto zezwolenia z powodu AdA czy 1%?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak   15-03-2021, 11:01

Ilu aptekom cofnięto zezwolenia z powodu AdA czy 1%?

Nie jest tak, że to decyzje GIF doprowadziły do zamykania aptek i znikania ich z rynku. Powodem jest przede wszystkim rezygnacja z prowadzenia działalności gospodarczej - mówi Marcin Antoniak z GIF.

  • Cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki za prowadzenie odwróconego łańcucha dystrybucji - 183
  • Cofnięcia w efekcie wejścia w życie Apteka dla Aptekarza - 6
  • Cofnięcia z powodu przekroczenia 1% - 29

- Mam wrażenie, że wszyscy przypisują Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu rolę i zadania, które nie należą do naszych kompetencji. Nie jesteśmy organem ustawodawczym, ale organem władzy wykonawczej do realizacji litery prawa. Misją GIF jest sprawowanie nadzoru nad wytwarzaniem i obrotem lekami, a więc do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów - mówił Marcin Antoniak z GIF podczas wspólnego posiedzenia Zespołów Parlamentarnych: ds. Polityki Lekowej oraz ds. Ochrony Praw Konsumentów i Przedsiębiorców.

W ramach posiedzenia przedstawiciel Głównego Inspektora Farmaceutycznego przedstawił informacje dotyczące bieżącej sytuacji na rynku oraz działań Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej

Jesteśmy po to, aby na rynku pojawiali się przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki określone przez ustawodawcę - dodał.

Odniósł się do pojawiających się opinii, że spadająca liczba aptek jest efektem decyzji GIF podejmowanych w oparciu o przepisy takie jak Apteka dla Aptekarza czy antykoncentracyjne (1 procent).

Cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek - decyzje GIF w latach 2016 - 2020

- cofnięcia za prowadzenie odwróconego łańcucha dystrybucji - 183
- cofnięcia za nieprawidłowości bądź brak ich usunięcia - 88
- cofnięcia - Apteka dla Aptekarza - 6
- cofnięcia 1% - 29
- cofnięcia - inne powody - 277
- wygaśnięcie - rezygnacja z prowadzenia działalności - 2636
- wygaśnięcie z powodu nierozdzielenia zezwolenia - 25

- Te dane nie potwierdzają powyższej opinii. Nie jest tak, że to decyzje GIF doprowadziły do zamykania aptek i znikania ich z rynku. Powodem jest przede wszystkim rezygnacja z prowadzenia działalności gospodarczej. To samodzielna, biznesowa decyzja przedsiębiorcy - przekonywał.

Dodał: - Pozytywnym trendem po wejściu w życie przepisów AdA jest instytucja prawna przenoszenia zezwoleń. Ona spowodowała znaczny spadek wniosków o stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia prowadzenia aptek. Daje możliwość kontynuacji prowadzenia apteki, gdy poprzedni właściciel zmarł lub przeszedł na emeryturę.

Jego zdaniem, podejmowanie decyzji o zakończeniu działalności to też kwestia dostępności do fachowych kadr: - To też w dyskursie jest często pomijane. Mamy ok. 35 tys. farmaceutów, czynnych zawodowo jest ok. 30 tysięcy. W woj. zachodniopomorskim od niedawna jest uczelnia z wydziałem farmaceutycznym. To oznacza, że dotąd farmaceuci do pracy w aptekach muszą być "importowani" z innych regionów kraju.

A jaka jest liczba aptek?
Na podstawie Rejestru Aptek, jest ich obecnie 12 745. W podziale na województwa:

- pomorskie: 673
- zachodniopomorskie: 548
- kujawsko-pomorskie: 601
- łódzkie: 844
- mazowieckie: 1653
- małopolskie: 1053
- warmińsko-mazurskie: 215
- podkarpackie: 634
- podlaskie: 373
- opolskie: 302
- świętokrzyskie: 389
- dolnośląskie: 954
- lubelskie: 758
- lubuskie: 296
- śląskie: 1411
- wielkopolskie: 1252

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH