IMS o korzyściach ze stosowania leków biopodobnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   19-04-2016, 15:39

IMS o korzyściach ze stosowania leków biopodobnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecne ramy prawne, jak również nastawienie interesariuszy do leków biopodobnych, są bardzo niejednolite i charakteryzują się różnym poziomem zaangażowania. Przykładem skutecznego wdrażania działań w tym zakresie są Niemcy - wynika z raportu IMS Health.


Natomiast, otwarcie wymienionych rynków na leki biopodobne może przynieść w analizowanym okresie od 49 do blisko 100 mld euro potencjalnych oszczędności dla systemów opieki zdrowotnej. Rzeczywista redukcja kosztów leczenia będzie jednak zależna od polityki wdrażania i tempa rozwoju leków biopodobnych w poszczególnych krajach.

Obecne ramy prawne, jak również nastawienie interesariuszy są bardzo niejednolite i charakteryzują się różnym poziomem zaangażowania zarówno po stronie pacjentów, lekarzy, jak i płatników. Wydaje się, że niezbędne jest wypracowanie zrównoważonego podejścia do wszystkich uczestników rynku, a także zbudowanie społecznego zaufania do stosowania leków biopodobnych. Przykładem skutecznego wdrożenia działań są Niemcy, gdzie dzięki wsparciu ze strony systemu ochrony zdrowia i implementacji wytycznych do stosowania leków biopodobnych, udaje się skutecznie stymulować rozwój rynku leków biopodobnych.

Według autorów raportu, leki biopodobne mogą poprawić dostęp zarówno pacjentów, jak i lekarzy do zaawansowanych metod leczenia oraz zmniejszyć presję wywieraną na płatnika, związaną z rosnącymi kosztami leczenia. Jednakże, osiągnięcie korzyści z rozwoju rynku leków biopodobnych wymaga znalezienia równowagi pomiędzy kontrolą cen a zapewnieniem konkurencyjności rynku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH