
Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok zakłada zmniejszenie wydatków na refundację o kwotę ponad miliarda złotych w porównaniu do obecnego planu na 2020 rok - alarmuje Infarma.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA podziela głębokie zaniepokojenie ekspertów, klinicystów i parlamentarzystów sytuacją w systemie ochrony zdrowia w dobie COVID-19.
- Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok zakłada bowiem zmniejszenie wydatków na refundację o kwotę ponad miliarda złotych w porównaniu do obecnego planu na 2020 rok. Istotne cięcia w budżecie refundacyjnym wpływają z jednej strony na znaczące ograniczenia w dostępie do nowoczesnego leczenia, zgodnego z wytycznymi klinicznymi, a z drugiej na coraz silniejsze uzależnienie od leków z Azji w obszarze leków generycznych - ocenia Infarma.
Z planu finansowego NFZ na 2021 r. wynika, że wydatki na świadczenia mają wzrosnąć z niespełna 96,6 mld zł w bieżącym roku do 98,68 mld zł w 2021 r. Przy rosnących stale kosztach, związanych zarówno z rosnącym zapotrzebowaniem na świadczenia zdrowotne, ale również z inflacją, to bardzo niewiele – nieco ponad 2,15%.
Dodatkowo w planie na przyszły rok przewidziano o ponad miliard złotych mniej łącznie na programy lekowe (365,3 mln mniej), chemioterapię (o 102,3 mln mniej) i refundacje apteczną (minus 577,4 mln) niż w obecnym planie na 2020.
- Tabele budżetowe NFZ wskazują, że kwotowo w budżecie refundacyjnym zaplanowano więcej niż w tym roku. Mając jednak na uwadze, że po raz pierwszy w tym budżecie zostały ujęte wydatki na program leki 75+, Ciąża+, a także Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych, kwota alokowana na dotychczasowe kategorie wydatków refundacyjnych wyraźnie zmalała – podkreśla Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMA.
- Niepokojąca jest również argumentacja przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, że obniżenie zaplanowanych wydatków wiąże się z wynegocjowaniem przez Ministerstwo Zdrowia niskich cen leków. Tymczasem dziś, kiedy w związku sytuacją epidemiologiczną mamy znaczące ograniczenie dostępu do leczenia chorób przewlekłych i diagnostyki, powinniśmy przygotowywać się na zabezpieczenie fali pacjentów z powikłaniami i progresją chorób w przyszłym roku – wyjaśnia.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych