Innowacje to nie tylko domena farmacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: POLMED/ rynekaptek.pl   18-10-2017, 14:45

Innowacje to nie tylko domena farmacji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od zawsze mówi się o innowacjach w medycynie w odniesieniu do przemysłu farmaceutycznego. W tej dyskusji zapomina się o branży wyrobów medycznych, która jest obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie - zauważa Izba POLMED.

Obok branży zbrojeniowej, komputerowej czy energetycznej, to właśnie ten sektor medycyny rozwija się najszybciej. Przynosi to ogromne korzyści dla pacjentów – możemy coraz lepiej i szybciej diagnozować, leczyć i rehabilitować. Warto zastanowić się nad stworzeniem „polityki dostępu pacjentów do wyrobów medycznych” – mówi prezes Izby Wyrobów Medycznych POLMED, Robert Rusak.

Krajowy rynek wyrobów medycznych jest wart ok. 10,5 mld zł, z czego 15% stanowi produkcja krajowa. W Izbie POLMED, jedynej Izbie Gospodarczej, która zrzesza producentów i dystrybutorów medycznych w Polsce, znamy przypadki, gdzie produkcja rozpoczynała się w garażu, a dziś odbywa się w dużych fabrykach. To są polskie przedsiębiorstwa, które też coraz więcej eksportują swoich produktów na rynki zagraniczne.

- Dzisiejszy bilans handlowy  w Polsce szacuje się na ok. 1,3 mld euro eksportu i blisko 1,6 mld euro importu. Chcemy i  podejmujemy wszelkie kroki, aby te wartości co najmniej zbliżyć do siebie. Chcemy zapraszać do Polski też nowe firmy, realizować ogromne inwestycje – dodaje.

W jego ocenie, polski rynek wyrobów medycznych jest jednym z najbardziej konkurencyjnych, mimo znacznie niższych nakładów Państwa na tę branżę – porównując chociażby z krajami ościennymi. Wadą obecnego systemu jest biurokracja i wszelkie inne przeszkody administracyjne blokujące stosowanie innowacyjnych wyrobów przy świadczeniach finansowanych publicznie. W Polsce na rynku dostępne jest ok 200 tys. wyrobów medycznych. W Europie – 500 tys.  Oczywiście nie wszystkie są dostępne w systemie publicznego finansowania.

Z ostatnich zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Finansów wynika, że w 2017 r. planowane jest zwiększenie środków finansowych  na zdrowie – w głównej mierze na zakup sprzętu. W formie dotacji celowej Rząd przeznaczy 281 mln zł na zakup sprzętu stosowanego w onkologii, pediatrii, neonatologii oraz profilaktyki stomatologicznej i zdrowotnej w szkołach. Zgodnie
z zapowiedziami czekają nas kolejne dotacje, w tym 323,7 mln zł na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Resort wystąpił o zgodę na przeznaczenie tych środków z budżetu Państwa.

Zdaniem Izby, warto obrócić obecną oś dyskusji, w której innowacje postrzegane są tylko jako domena farmacji. W 2015 roku do Europejskiego Biura Patentowego zostało zgłoszonych 12 400 wniosków o rejestrację wyrobów lub technologii medycznych – dla porównania od branży farmaceutycznej i biotechnologii wpłynęło 6 tys. wniosków. To wskazuje, gdzie jest potencjał dla systemu, inwestycji, a przede wszystkim dla pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH