Inspekcja Sanitarna: 40 tyś. jaj zanieczyszczonych fipronilem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-08-2017, 15:16

Inspekcja Sanitarna: 40 tyś. jaj zanieczyszczonych fipronilem Zanieczyszczone jaja nie trafiły na rynek – zapewnia Państwowa Inspekcja Sanitarna

Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała, że w Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem. Nie trafiły one do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości.

"Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj ugotowanych na twardo została dostarczona do odbiorców na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego" - napisał rzecznik.

Dodał, że Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła natychmiastowe działania w celu dotarcia do wszystkich odbiorców.

"Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.)" - zaznaczył.

1 sierpnia belgijska agencja ochrony żywności AFSCA poinformowała, że produkowane w tym kraju jajka mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia stężenie szkodliwej substancji - fipronilu. Następnie okazało się, że AFSCA odnalazła substancję w jajkach już na początku czerwca i przez prawie dwa miesiące nie powiadomiła o tym opinii publicznej ani nie przekazała informacji do centrum ostrzegania Komisji Europejskiej. KE poinformowała, że o sprawie dowiedziała się 20 lipca.

W wyniku afery zamknięto setki farm, a sprzedaż dziesiątków milionów jaj została wstrzymana. Obecność fipronilu stwierdzono też w jajkach z Holandii. Skażone jaja trafiły również do Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH