Instytut Libertatis o negatywnych efektach projektu AdA

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Instytut Libertatis/ rynekaptek.pl   07-04-2017, 12:10

Instytut Libertatis o negatywnych efektach projektu AdA Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyjęcie nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym (tzw. „apteka dla aptekarza”) oznacza ograniczenie wolności gospodarczej, co będzie skutkować zmniejszeniem liczby aptek i wzrostem cen leków - napisano w komunikacie Instytutu Libertatis.

- Na proponowanych zmianach ustawy zyskają wyłącznie zagraniczne koncerny farmaceutyczne i farmaceuci posiadający dziś własne apteki - uważa Instytut w informacji rozesłanej do mediów.

Projekt zmiany ustawy o prawie farmaceutycznym (tzw. „apteka dla aptekarza”) jest efektem prac parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego. Wprowadzi ograniczenie, iż jedna apteka będzie musiała przypadać na minimum 3000 mieszkańców, a odległość między nimi będzie musiała wynosić, co najmniej 1000 m.

Zdaniem Instytutu pacjenci w wyniku planowanych zmian będą płacić więcej za leki: – W związku z ograniczeniami dotyczącymi rozwoju sieci aptek wzrosną koszty związane z prowadzeniem działalności aptecznej, co przełoży się na wzrost cen leków – podkreśla Instytut Libertatis.

Instytut wyjaśnia, że polskie prawo nie zna instytucji przeniesienia apteki. Likwidacja apteki (np. z powodu wypowiedzenia umowy najmu) oznacza konieczność ubiegania się o nowe pozwolenie nawet, jeśli właściciel chce prowadzić aptekę w sąsiednim lokalu. Dlatego też pomysł „apteka dla aptekarza” z jednej strony doprowadzi do ograniczenia powstawania nowych aptek i zmniejszania liczby już istniejących, co oznacza mniej miejsc pracy.

- Projekt doprowadzi do rozdrobnienia polskiego rynku farmaceutycznego, co w praktyce będzie oznaczało dominację dużych międzynarodowych koncernów – produkcyjnych i hurtowych, które pilnują odpowiednio wysokiego poziomu cen i monopolu - uważa Instytut Libertatis.

- Tam, gdzie nad aptekami dominują koncerny farmaceutyczne, jest drogo. Niemcy, Austria, Włochy czy Francja to kraje o najwyższych cenach leków w Europie. To bardzo duże zagrożenie dla polskich obywateli – podkreśla Instytut i przypomina, że Norwegia i Irlandia wycofały się z podobnych regulacji uznając je za zbyt kosztowne.

Poparcie dla poselskiego projektu w pierwotnym kształcie, deklaruje m.in. ministerstwo zdrowia i samorząd aptekarski; przeciw są m.in. rodzinne sieci aptek, duże sieci aptekarskie i opozycja. Krytycznie o konkretnym rozwiązaniu - "apteka dla aptekarza" wypowiadał się wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Instytut Libertatis jest pozarządowym ośrodkiem analitycznym, skupiającym ekspertów w dziedzinie prawa, finansów i ekonomii, działającym na rzecz zwiększania zakresu wolności gospodarczej i rozwoju prywatnej przedsiębiorczości. Prezesem Instytutu jest Stanisław Wojtera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH