Inwencja twórcza marketingu wobec ograniczeń prawa farmaceutycznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMR/rynekaptek.pl   22-11-2010, 14:33

Inwencja twórcza marketingu wobec ograniczeń prawa farmaceutycznego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najbardziej typowymi miejscami, gdzie według lekarzy można spotkać się z przedstawicielem firmy farmaceutycznej, jest wciąż własny gabinet.

Z drugiej strony większość lekarzy słyszała również o nowoczesnych formach farma marketingu-  wynika z badania przeprowadzonego przez PMR wśród lekarzy w Polsce, którego wyniki przedstawiono w raporcie „Nowoczesne i tradycyjne formy skutecznego farmamarketingu”. 

W badaniu pytano m.in. o znajomość poszczególnych form komunikacji lekarzy z firmami farmaceutycznymi. Okazuje się, że najbardziej typowymi miejscami, gdzie według lekarzy można spotkać się z przedstawicielem firmy farmaceutycznej, jest wciąż własny gabinet – w godzinach pracy (99%) lub poza nimi (97%), jak również konferencja naukowa (100%) – prawie każdy lekarz słyszał o takiej możliwości. Kontakt telefoniczny (przeważnie polegający na umawianiu się na kolejne spotkanie) oraz przy okazji badań post-marketingowych także należy do powszechnie znanych sposobów kontaktów z firmami farmaceutycznymi (oba ponad 90%).

Duża jest również znajomość nowoczesnych form marketingu: znaczna część, bo 9 na 10 lekarzy, słyszało o grupowych multimedialnych prezentacjach produktów w miejscu pracy, polegających na zebraniu przez przedstawiciela medycznego grupy lekarzy w danej placówce czy szpitalu.

Następna grupa to wszystkie kanały komunikacji wykorzystujące internet. 84% lekarzy słyszało o otrzymywaniu niezamówionych informacji marketingowych (spamu) tą drogą, a 80% o możliwości otrzymywania e-maili marketingowych za zgodą adresata. 84% respondentów jest świadoma istnienia szkoleń internetowych dla lekarzy, 74% zna multimedialne prezentacje produktów do obejrzenia w internecie, wśród których także mogły znaleźć się prezentacje bazujące na interaktywnym e-detailingu, a 72% słyszało o wideokonferencjach z udziałem liderów opinii.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH