Inwestowane w biotechnologię stało się modne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennk Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   26-04-2011, 11:06

Inwestowane w biotechnologię stało się modne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Górniczy magnat Andrew Forrest, po wzbogaceniu się na rudzie żelaza, teraz stawia na rozwój biotechnologii i walkę z nowotworami.

Andrew „Twiggy” Forrest to numer dwa na liście najmajętniejszych Australijczyków. Obecnie przeznacza miliony na prywatną firmę biotechnologiczną, która pracuje nad nowym rodzajami szczepionek, także przeciwko nowotworom.

Forrest w połowie stycznia zainwestował 3 mln australijskich dolarów (2,96 mln dolarów amer.) w kupno niemal 40 proc. udziałów w firmie Coridon kierowanej przez Iana Frazera. To jeden z pracowników zespołu, który opracował szczepionkę Gardasil.

- Inwestowanie w firmy zajmujące się biotechnologią stało się modne, bo każdemu z hojnych sponsorów marzy się przejście do historii jako osobie, bez której nie udałoby się dokonać przełomu na miarę odkrycia penicyliny – mówi Jimmy Sowinsky z The Australian Society of Economy.

W wyścigu o sławę uczestniczy m.in. Larry Ellison, szef firmy Oracle. Założył fundację zajmującą się promowaniem badań nad walką z chorobami wywołanymi przez starzenie się (w sumie przekazał już jej ponad 250 mln dol.).

Zainwestował też w firmę SuperGen, która pracuje nad lekami na nowotwory i choroby krwi oraz izraelską Quark Biotechnology Inc., której został prezesem. We współpracy z koncernem farmaceutycznym Pfizer QBI pracuje nad lekami opartymi na tzw. zjawisku interferencji RNA (RNAi).

Jednym z produktów jest medykament o nazwie RTP801i-14 na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Naukowcy z QBI opracowali też lek o nazwie AKIi-5, który chroni przed uszkodzeniem nerek podczas operacji kardiochirurgicznych oraz przeciwdziała utracie słuchu i uszkodzeniu płuc.

Prace nad nowymi środkami rokują tak dobrze, że rywal Pfizera, firma Novartis, zamierza zainwestować w dalsze prace Quark Biotechnology Inc. aż 670 mln dolarów.

Więcej: http://forsal.pl/artykuly/507084,gorniczy_magnat_
andrew_forrest_chce_tanczyc_z_aborygenami.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH