Iwabradyna: dlaczego była tak droga mimo refundacji?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SP/rynekaptek.pl   01-04-2009, 14:11

Iwabradyna: dlaczego była tak droga mimo refundacji? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Iwabradyny od marca nie ma na liście leków refundowanych. To oznacza, że pacjenci, którzy chcą ją kupić, mogą to zrobić za 100-procentową odpłatnością. Jednak, jak poinformował nas Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, jedna z hurtowni sprzedaje lek poprzez sieć swoich aptek po znacznie niższej cenie.

Iwabradynę można kupić w aptekach za 100-proc. odpłatnością za ponad 250 zł - w zależności od apteki i hurtowni, w której apteka zamawia towar.

- Ten lek można kupić także w cenie 70 zł, jednak tylko za pośrednictwem jednej apteki internetowej zaopatrującej pacjentów poprzez apteki współpracujące z wybraną hurtownią w programie lojalnościowym - informuje Stanisław Piechula.

Chodzi o należącą do Polskiej Grupy Farmaceutycznej aptekę internetową Dbam o Zdrowie.

- Dzięki współpracy firmy Servier i Dbam o Zdrowie lekarze reklamują tę aptekę internetową, wypisując leki na ich firmowych kartach i namawiając pacjentów do zakupu Procoralanu (iwabradyna) poprzez tę aptekę internetową pod hasłem „Leki Serviera”. Pacjent realizuje receptę we wskazanych aptekach w cenie około 70 zł - mówi Piechula.

Prezes przypomina, że kiedy lek był refundowany, kosztował... 3,5 raza więcej.

- Może warto zastanowić się, czy nie powierzyć negocjacji cenowych i polityki lekowej hurtowniom? – pyta z sarkazmem Stanisław Piechula. - Gdyby np. firma PGF negocjowała poprzednie listy leków refundowanych, to Procoralan byłby na nich w cenie 70 zamiast 212 zł, a NFZ nie musiałby do każdego opakowania dopłacać po prawie 150 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH