Jacek Krajewski: lekarze POZ chcą pilotażu, bo...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   25-10-2017, 08:28

Jacek Krajewski: lekarze POZ chcą pilotażu, bo... Podmioty, które złożyły aplikacje do uczestnictwa w pilotażu spodziewają się też, że wycena procedur będzie na tyle większa, iż pozwoli zatrudnić koordynatora

Lekarze POZ chcą pilotażu, bo spodziewają się, że będzie to rozwiązanie dające większe niż dotychczas finansowane świadczeń - ocenił Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, we wtorek (24 października) podczas sesji "Koordynowana opieka zdrowotna" na XIII Forum Rynku Zdrowia.

Podmioty, które złożyły aplikacje do uczestnictwa w pilotażu spodziewają się też, że wycena procedur będzie na tyle większa, iż pozwoli zatrudnić koordynatora, czyli dodatkowego pracownika, który mógłby czuwać nad całością realizowanych procedur.

- Brak środków w POZ jest tak dojmujący, że gdy tylko pojawia się jakaś szansa, żeby pozyskać większe, to lekarze POZ o nie aplikują. Są kadry, jest chęć. Oby się tylko pomysł nie zmienił. Taka obawa stąd, że tak naprawdę w transformacji, w której funkcjonujemy od lat, poruszamy się od ściany do ściany, cały czas się coś zmienia i oprócz elementu braku środków mamy element niepewności - mówił Krajewski.

Jak zauważył, biorąc pod uwagę pewien dotychczasowy chaos informacyjny wokół pilotaży "nie wydaje się, aby ci którzy złożyli wnioski do końca wiedzieli do jakiego programu aplikują": - Dopiero teraz, kiedy już są złożone wnioski, dowiadujemy się jak mają wyglądać ścieżki terapeutyczne, jak się kształtuje wymóg prowadzenia jednostek chorobowych.

- Jeżeli wprowadza się pewne elementy, które dopiero teraz zobaczą, ci którzy złożyli aplikacje, to podejrzewam, że może być i tak, że część z nich je wycofa - mówił Jacek Krajewski, dodając, że tworzenie przedstawianych teraz ścieżek terapeutycznych odbywało się na poziomie uniwersyteckim. Przyznał też, że biorąc pod uwagę mniejsze uczestnictwo praktyków w tworzeniu pilotażu można mieć nawet obawy co do realności wykonania zadań pilotażu.

Dodał jednak: - Uważam, że sama koordynacja jako narzędzie jest dobrym pomysłem. To jest idea, w którą trzeba zainwestować, ale tak, jak to robią inne kraje, powoli, przygotowując zarówno regulacje prawne jak i sam personel do nowych wyzwań.

Odpowiadając na wątpliwości prezesa Porozumienia Zielonogórskiego prezes NFZ Andrzej Jacyna przyznał, że ścieżki diagnostyczne przygotowali profesorowie z uczelni i "teraz trzeba je przełożyć na praktyczny język". - Do tego jest potrzebna opinia tych, którzy będą tych ścieżek używać. Myślę, że zmieścimy się z tym procesem do końca lutego i takie prace planujemy - powiedział.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH