
Lekarze POZ chcą pilotażu, bo spodziewają się, że będzie to rozwiązanie dające większe niż dotychczas finansowane świadczeń - ocenił Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, we wtorek (24 października) podczas sesji "Koordynowana opieka zdrowotna" na XIII Forum Rynku Zdrowia.
Prezes NFZ dodał, że konieczne są też spotykania i wymiana informacji z POZ, "tak, żeby była pełna świadomość w co te podmioty wchodzą i za jakie pieniądze, na jakich zasadach, aby nie było zaskoczenia".
Andrzej Jacyna przypomniał o wypowiedziach ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, w których dawał do zrozumienia, że temat zakresu pilotaży w POZ nie jest zamknięty. - Ja też tak uważam i być może spróbujemy uruchomić jeszcze inny pilotaż w POZ, oparty na nieco innych zasadach, wypracowany przez środowisko - mówił prezes NFZ. Wyjaśniał: - Jest to możliwe, gdyż pilotaż planujemy dla niecałego jednego procenta populacji, więc jest jeszcze miejsce na ewentualną inną propozycję.
Przypomniał, że pilotaże mają trwać 2 lata i dopiero po tym terminie ma zapaść decyzja "co ma być upowszechniane".
- Jestem zwolennikiem ostrożnego tempa wprowadzania zmian, gdyż w POZ pracuje spora liczba lekarzy w wieku zaawansowanym, jak i emeryci. Zatem trzeba brać pod uwagę, że nie każdy lekarz POZ ma ochotę zmieniać to co robi i może pojawić się opór przeciwko zmianom - argumentował Jacyna.
Jego zdaniem należałoby zakładać, że nowy system będzie działał równolegle do dotychczasowego, a wejście do nowego systemu po pozytywnych rezultatach pilotażu powinno odbywać się "na zasadzie wyboru".
Jak mówił, przy wprowadzaniu opieki koordynowanej w POZ trzeba też wziąć pod uwagę prawa pacjenta. - To, że ktoś ze świadczeniodawców wybierze pilotaż, to nie znaczy, że jego pacjent musi się na to zgodzić. A zatem do tych nowych propozycji opieki trzeba będzie przekonać pacjentów, w sytuacji gdy jednym z elementów projektu jest rezygnacja z wolnego wyboru specjalisty - podkreślał.
Zdaniem Andrzeja Jacyny droga ku nowemu systemowi POZ jest skomplikowana i dlatego "na pewno ją należy rozłożyć na wiele lat, bo nie da się tego zrobić szybko, a pośpiech tu nie jest wskazany".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych