Jacek Krajewski: lekarze POZ chcą pilotażu, bo...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   25-10-2017, 08:28

Jacek Krajewski: lekarze POZ chcą pilotażu, bo... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze POZ chcą pilotażu, bo spodziewają się, że będzie to rozwiązanie dające większe niż dotychczas finansowane świadczeń - ocenił Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, we wtorek (24 października) podczas sesji "Koordynowana opieka zdrowotna" na XIII Forum Rynku Zdrowia.

Prezes NFZ dodał, że konieczne są też spotykania i wymiana informacji z POZ, "tak, żeby była pełna świadomość w co te podmioty wchodzą i za jakie pieniądze, na jakich zasadach, aby nie było zaskoczenia".

Andrzej Jacyna przypomniał o wypowiedziach ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, w których dawał do zrozumienia, że temat zakresu pilotaży w POZ nie jest zamknięty. - Ja też tak uważam i być może spróbujemy uruchomić jeszcze inny pilotaż w POZ, oparty na nieco innych zasadach, wypracowany przez środowisko - mówił prezes NFZ. Wyjaśniał: - Jest to możliwe, gdyż pilotaż planujemy dla niecałego jednego procenta populacji, więc jest jeszcze miejsce na ewentualną inną propozycję.

Przypomniał, że pilotaże mają trwać 2 lata i dopiero po tym terminie ma zapaść decyzja "co ma być upowszechniane".

- Jestem zwolennikiem ostrożnego tempa wprowadzania zmian, gdyż w POZ pracuje spora liczba lekarzy w wieku zaawansowanym, jak i emeryci. Zatem trzeba brać pod uwagę, że nie każdy lekarz POZ ma ochotę zmieniać to co robi i może pojawić się opór przeciwko zmianom - argumentował Jacyna.

Jego zdaniem należałoby zakładać, że nowy system będzie działał równolegle do dotychczasowego, a wejście do nowego systemu po pozytywnych rezultatach pilotażu powinno odbywać się "na zasadzie wyboru".

Jak mówił, przy wprowadzaniu opieki koordynowanej w POZ trzeba też wziąć pod uwagę prawa pacjenta. - To, że ktoś ze świadczeniodawców wybierze pilotaż, to nie znaczy, że jego pacjent musi się na to zgodzić. A zatem do tych nowych propozycji opieki trzeba będzie przekonać pacjentów, w sytuacji gdy jednym z elementów projektu jest rezygnacja z wolnego wyboru specjalisty - podkreślał.

Zdaniem Andrzeja Jacyny droga ku nowemu systemowi POZ jest skomplikowana i dlatego "na pewno ją należy rozłożyć na wiele lat, bo nie da się tego zrobić szybko, a pośpiech tu nie jest wskazany".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH