Jak apteki zarabiają na zakazie palenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   29-12-2010, 18:15

Jak apteki zarabiają na zakazie palenia

W połowie listopada br. w Polsce weszła w życie tzw. ustawa antynikotynowa. Przemysł farmaceutyczny zwietrzył w tym interes i coraz śmielej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom palaczy, którzy próbują rozstać się z nałogiem.

W Polsce pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. Po papierosy regularnie sięga 5,2 mln mężczyzn i 3,5 mln kobiet - łącznie 8,7 mln osób, czyli 27 proc. dorosłych mieszkańców kraju – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Większość z nich jest w pełni świadoma konsekwencji w postaci zagrożenia poważnymi chorobami. Okazjonalnych palaczy jest ponad milion.

Wprowadzenie zakazu palenia w wielu miejscach publicznych wpłynie zapewne na zmniejszenie przychodów producentów papierosów. Poprawi za to i tak niemałe zyski firm farmaceutycznych, które oferują szeroką gamę produktów wspomagających rozstanie się z nałogiem. Przykładowo w kończącym się roku jedna z polskich firm wprowadziła do obrotu gumy antynikotynowe. W 2009 roku Polacy wydali na rzucanie palenia 90 mln zł. To o 15 mln więcej niż w 2008 roku i 31 mln więcej niż w 2007 roku.

Co się sprzedaje

W gamie dostępnych na rynku produktów mogących wspomóc walkę z nałogiem na pierwszy plan wysuwają się inhalatory i plastry aplikujące nikotynę. Zdecydowanie najlepszym produktem jest jednak… silna wola.

- Zmiany prawne nie mają znaczącego wpływu na to, czy sprzedamy cztery opakowania plastrów czy inhalatorów. Nie zauważyliśmy wzmożonego zainteresowania tymi produktami po wprowadzeniu ustawy. To sprawa indywidualna, zależna przede wszystkim od świadomości. Jeżeli palacz chce walczyć z nałogiem, to nie potrzebne mu są żadne prawne zarządzenia. Jeśli będzie chciał palić, to palić będzie dalej - przyznaje w rozmowie z portalem rynekaptek.pl Alina Fornal, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH