Jak lekarz z farmaceutą? Kij włożony w mrowisko

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: abczdrowie.pl, LJ/ rynekaptek.pl   23-03-2017, 13:21

Jak lekarz z farmaceutą? Kij włożony w mrowisko Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tej chwili to apteki zaczęły decydować o tym, co pacjent zażywa. Dzieje się tak dlatego, że apteki zaczynają mieć profity z liczby sprzedawanych leków od producenta, z którym współpracują – mówi dla WP abcZdrowie dr n. med. Jerzy Friediger, chirurg i proktolog.

Portal opublikował tekst "Pacjencie, uważaj na zamienniki leków. Farmaceuta nie zawsze ma rację", w którym stawia śmiałą tezę, iż "leki generyczne, czyli zamienniki, są tańsze nie tylko z powodu producenta. Ich proces rejestracyjny jest zdecydowanie krótszy niż u leków oryginalnych, czyli innowacyjnych. Niektóre z badań są tutaj pomijane. Odpowiedniki nie są więc do końca bezpieczne" oraz "wielu (...) decyduje się na tańszy lek, nie zdając sobie sprawy, że jego przyjmowanie nie tylko nie pomoże, ale i może zaszkodzić".

Ja wiem, a farmaceuta nie
- W tej chwili to apteki zaczęły decydować o tym, co pacjent zażywa. Możemy zrobić nawet taki eksperyment. Ja wypiszę recepty, a ktoś pójdzie z nimi do apteki. Gwarantuję, że w większości przypadków farmaceuta zaproponuje zamiennik. Dzieje się tak dlatego, ponieważ apteki zaczynają mieć profity z liczby sprzedawanych leków od producenta, z którym współpracują – mówi dla WP abcZdrowie dr n. med. Jerzy Friediger, chirurg i proktolog.

W dalszej części tekstu powołuje się na "zdanie lekarzy", iż "nie można porównywać ze sobą leków oryginalnych z ich tańszymi odpowiednikami. W ich składzie znajdziemy tę samą substancję czynną, jednak substancje dodatkowe oraz metody produkcji różnią się od siebie. Może zdarzyć się więc, że przyjmowane przez nas zamienniki wywołają niepożądane skutki".

– Mam za sobą wiele sytuacji, w których stałem w aptece jako zwykły klient. Chciałem kupić dany lek, a farmaceuta usiłował mi wmówić coś kompletnie innego. Skończyło się to dużą i głośną awanturą, bo ja akurat wiem, czym różnią się dane leki. Zwykły pacjent tego nie wie – dodaje dr Friediger.

Przywiązanie lekarza do leków
Abstrahując od zasadniczej kwestii bezpieczeństwa, wydaje się, że w tekście niesłusznie umniejszono znaczenie i rolę farmaceutów jako wykształconych, wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli środowiska medycznego, szczególnie w zakresie farmakoterapii.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH