Jak przyspieszyć szczepienia? Skrócić kwalifikację

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: klrwp.pl/ rynekaptek.pl   18-01-2021, 09:32

Jak przyspieszyć szczepienia? Skrócić kwalifikację Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mając na uwadze konieczność wykonania szczepienia u maksymalnie dużej liczby osób w możliwie najkrótszym czasie, rekomendujemy ograniczenie w kwalifikacji do szczepienia osób dorosłych jedynie do zebrania wywiadu - napisali eksperci w stanowisku.

Opublikowano stanowisko konsultantów ds. medycyny rodzinnej oraz pediatrii, a także przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dotyczące kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19.

Jak to ograniczenie w kwalifikacji ma wyglądać w praktyce?

Osoba poddająca się szczepieniu wypełnia kwestionariusz, w gabinecie szczepień dokonywany jest pomiar temperatury ciała, lekarz w czasie wizyty analizuje odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

Jeżeli stan zdrowia pacjenta i odpowiedzi są jednoznaczne i nie budzą wątpliwości, osoba może zostać zaszczepiona. Badanie fizykalne osób zakwalifikowanych do szczepienia powinno być przeprowadzone zawsze w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia badanego.

"Korzyści z szybkiego zaszczepienia większej liczby osób znacznie przewyższają ryzyko związane z warunkowym odstąpieniem od badania fizykalnego przez lekarza w sytuacji epidemii i potrzeby masowych szczepień" - uważają eksperci.

Uproszczona procedura kwalifikacji do szczepienia nie oznacza zgody na wykonywanie szczepień poza odpowiednio wyposażonym miejscem, gdzie jest możliwość udzielenia natychmiastowej, fachowej pomocy w razie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego,w tym ciężkiej reakcji anafilaktycznej.

Do kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19 uprawnieni są wszyscy lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH