
Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej wydała "Rekomendacje dotyczące rozliczania badań diagnostycznych w chorobach nowotworowych", stanowiące poradnik dla managementu szpitali, działów rozliczeń i klinicystów.
Terapie celowane stanowią olbrzymią szansę terapeutyczną nowoczesnej medycyny. W odróżnieniu od innych metod leczenia, są wyjątkowo zależne od trafnej, precyzyjnej diagnostyki, zwłaszcza patomorfologicznej i genetycznej. Ich implementacja wymaga wielkiej sprawności organizacyjnej i współpracy wielu dziedzin: klinicznych i diagnostycznych.
W polskim systemie ochrony zdrowia, tak rozproszonym i różnie finansowanym, jest to zadanie niezwykle wymagające. Przykładem jest chociażby diagnostyka patomorfologiczna i genetyczna - przypomina Infarma.
Dostęp do niej warunkuje nie tylko technologia i wykształcony personel, ale także sposób jej zorganizowania i finansowania. To ostatnie może stanowić barierę dostępu, lub wręcz przeciwnie – zachętę. Tę zależność dostrzegł prezes NFZ, wydając Zarządzenie nr 129/2016/DSOZ z dnia 30 grudnia 2016 roku, które zmieniło sposób finansowania diagnostyki genetycznej u hospitalizowanych pacjentów.
Stosowanie zarządzenia napotyka jednak różne trudności. Dlatego bardzo pomocne są wydane przez Polską Koalicję Medycyny Personalizowanej "Rekomendacje dotyczące rozliczania badań diagnostycznych w chorobach nowotworowych".
Dokument powstał pod patronatem prof. Marii Sąsiadek, Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Genetyki Klinicznej. Można go pobrać ze strony Infarmy.
Więcej: https://www.infarma.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych