Jak sfinansować projekt naukowy za pieniądze internatów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   25-10-2016, 12:28

Jak sfinansować projekt naukowy za pieniądze internatów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W USA na znalezienie terapii leczenia choroby rzadkiej zebrano ponad 2,5 miliona dolarów od internautów. Tzw. crowdfunding jest też już możliwy w Polsce.

Mindapp to amerykańska aplikacja, która powstała, aby pomóc pacjentom z całego świata, którzy mają deficyty pamięci m.in. na skutek choroby nowotworowej. Nie byłoby jej, gdyby twórcy projektu nie uzyskali ponad 61 tys. dolarów od internautów. Inny przykład to Trudy, czyli urządzenie telemedyczne do opieki nad pacjentami chorymi na serce. Pomysłodawcy potrzebowali 10 tys. dolarów, na rozwój stworzonej już technologii. Zebrali niemal 28 tysięcy dolarów.

Polscy internauci też już mogą zaangażować się finansowo w rozwój projektów naukowych, które ich zdaniem są potrzebne.

– Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, rozwija się od kilku lat na całym świecie. Internauci chętnie współfinansują nowe projekty, ale dotychczas były one kojarzone przede wszystkim z nowymi technologiami, wydawaniem gier i płyt oraz organizacją wydarzeń. Tymczasem to rozwiązanie można z powodzeniem wykorzystać do finansowania projektów naukowych – mówią Grzegorz Mączyński i Robert Murzynowski, którzy stworzyli ScienceShip.com.

ScienceShip.com to strona internetowa, dzięki której internauci mogą sfinansować projekty naukowe i badania medyczne. Przedsiębiorcy dzięki niej znajdą naukowe rozwiązania problemów, z którymi się mierzą. Dla inwestorów z kolei to źródło pomysłów na biznes. Twórcy ScienceShip.com chcą w ten sposób wesprzeć proces komercjalizacji nauki w Polsce.

Zdaniem prof. Macieja Banacha, lekarza i przewodniczącego rady naukowej Scienceship.com, tego typu finansowanie oddolne jest już z sukcesem wykorzystywane przez naukowców w USA.

– Finansującym lub donatorom, w tym małym i dużym przedsiębiorcom, czy osobom prywatnym, pozwala wspierać badania nad innowacyjnymi metodami diagnostycznymi lub leczenia określonej choroby. Znany jest przypadek, w którym na poszukiwanie rozwiązań terapeutycznych w leczeniu choroby rzadkiej zebrano ponad 2,5 miliona dolarów – mówi prof. Maciej Banach.

Pomysłodawcy www.ScienceShip.com zachęcają, aby na stronie zamieszać projekty naukowe i badawcze z zakresu medycyny, biotechnologii czy ekologii.

Zainteresowani już mogą zapoznawać się z pierwszymi projektami, a naukowcy wprowadzać swoje projekty. Największe i najważniejsze będą weryfikowane przez międzynarodową radę naukową. Twórcy platformy planują też działania motywujące naukowców oraz inwestorów, np. poprzez walkę o tytuł złotego mecenasa nauki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH