Jak zachęcić pacjenta do zakupów w aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   02-02-2011, 07:07

Jak zachęcić pacjenta do zakupów w aptece Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozmieszczenie produktów w odpowiednich miejscach, właściwa ekspozycja - to tylko niektóre tricki, które wpływają na zainteresowanie klientów aptek produktami.

O jakości leków pacjenci najczęściej wnioskują na podstawie dostępnych im informacji takich jak: cena leku, kraj pochodzenia, opakowanie (jego jakość, szata graficzna). Najlepiej też, gdy lek nie jest zbyt drogi.

Problem w tym, że ceny leków zawsze będą postrzegane przez pacjentów jako zbyt wysokie. Jeśli pacjent musi zapłacić za lek więcej, czy to z powodu zmiany na listach refundacyjnych, czy to z uwagi na podwyżkę cen przez producenta bądź apteki, sytuacja będzie odbierana jako niesprawiedliwa i nieuzasadniona.

Cena leku może stanowić pewną barierę przed zakupem drogiego w mniemaniu pacjenta preparatu. Z drugiej jednak strony wielu pacjentów oczekuje od leku, żeby nie był tani, ale skuteczny. Zbyt niska cena może wzbudzić obawy czy wręcz zniechęcić do zakupu.

Reklama dźwignią handlu
Grzegorz Maćczak, właściciel firmy szkoleniowej Gammafarm, uważa, że w odniesieniu do produktów leczniczych OTC obecnych na rynku od dawna, na pewno ważne jest własne doświadczenie związane z konkretnym lekiem.

- Jeśli wcześniej dany lek pomógł, to pacjent ponawia zakup. Jednak z poziomu apteki widać silną pozycję i sprzedaż marek silnie reklamowanych – wskazuje Maćczak.

Jego opinię zdaje się podzielać Henryk Mruk, profesor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. - W odpowiedzi na pytanie zadawane przez nas farmaceutom „czy pacjenci kupują leki pod wpływem reklamy”, około 85 proc. z nich odpowiada, że tak właśnie jest – mówi profesor.

Niektóre badania wskazują, że zarówno w 2002 jak i 2007 roku około połowa pacjentów zdecydowała się na zakup leków pod wpływem reklamy (respondentów poproszono o ocenę swych decyzji zakupowych na podstawie własnych odczuć).
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH