Jak zachęcić pacjenta do zakupów w aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   02-02-2011, 07:07

Jak zachęcić pacjenta do zakupów w aptece

Rozmieszczenie produktów w odpowiednich miejscach, właściwa ekspozycja - to tylko niektóre tricki, które wpływają na zainteresowanie klientów aptek produktami.


Trudno zdobyć, łatwo stracić
Co decyduje o dokonaniu zakupu leków w konkretnej aptece? Z pewnością jednym z głównych kryteriów jest opinia o niższych cenach. Chociaż… - Znamienne, że apteka nie musi być najtańsza, aby mieć w umysłach pacjentów opinię taniej apteki – podkreśla Maćczak.

Najczęściej liczy się też połączenie dogodnej lokalizacji z fachowością i życzliwością zatrudnionego w danym obiekcie personelu. Wprawdzie lokalizacji nie da się zmienić, lecz można ją dobrze „oznaczyć”, tak aby była widoczna. Warto też zadbać o miejsca parkingowe dla klientów.

Ale zarówno aptekarze, jak i wytwórcy produktów leczniczych muszą pamiętać, że klientów trudno jest zdobyć, a łatwo stracić. Do zmiany preferencji zakupowych klientów może skłonić bardziej skuteczna reklama konkurencyjnego leku. Ważne są również promocje cenowe. Producent może nawet nie wiedzieć, jakie warunki aptekom proponuje hurtownik oraz jakie promocje organizuje sama apteka.
Kolejna kwestia to program lojalnościowy w aptece, rekomendacje farmaceutów czy wspomniane wcześniej ułożenie preparatów na półce. Obecnie na popularność danego leku - ale i na jej utratę - coraz częściej mają także wpływ informacje zamieszczane na portalach społecznościowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH