Jak zmotywować pacjenta, by stosował się do zaleceń?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   09-11-2017, 08:01

Jak zmotywować pacjenta, by stosował się do zaleceń? Lekarz ma niewielkie pole do działania, żeby wpływać na pacjenta

Kiedy pacjent słyszy od lekarza, że jak czegoś nie zrobi, to wpędzi się w kłopoty, to prędzej zmieni lekarza niż weźmie sobie takie rady do serca. Kluczem do stosowania się do zaleceń terapeutycznych jest właściwy podział odpowiedzialności za efekt leczenia między lekarzem i pacjentem - przekonują eksperci.


Weźmy przykład fotoradarów. Większość kierowców zwalnia, jak go fotoradar, a jak tylko znajdzie się poza jego zasięgiem, przyspiesza. Dokładnie tak samo robią pacjenci. Kiedy słyszą od lekarza, że jak czegoś nie zrobią, to się wpędzą w kłopoty, są wystraszeni. Strach jest bodźcem do działania tu i teraz. Jedną z podstawowych potrzeb ludzkich jest uwolnienie się spod presji i znajdujemy nawet nieznane dla nas samych metody, by się spod tej presji uwolnić.

Zatem jeśli lekarz mówi: "jak pan nie rzuci palenia, to umrze", to wywiera presję w dobrej wierze licząc, że pacjent się spod niej uwolni rzucając palenie. Nic bardziej mylnego. Pacjent zazwyczaj znajduje prostsze sposoby ujścia tej presji - zmienia lekarza.

*Fragmenty wykładu Zbigniewa Kowalskiego (dyrektor programowy i pomysłodawca portalukomunikacjazpacjentem.pl).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH