
Farmaceutyczny gigant w 2016 roku osiągnął blisko 53 mld dolarów przychodu i 7,2 mld dolarów zysku netto. W jaki sposób Pfizer wynagradza i motywuje swoją wyższą kadrę menedżerską do osiągania takich wyników?
Pensja zasadnicza to jedyny stały element pakietu wynagrodzeń wyższej kadry menedżerskiej w koncernie - opisuje portal egospodarka.pl. Spełnia on zadanie retencyjne i przyciąga talenty. Wynagradza za wypełnianie codziennych obowiązków i jest ustalany na podstawie danych rynkowych, treści pracy na danym stanowisku, poziomu odpowiedzialności i doświadczenia. Komitet ds. wynagrodzeń dokonuje jego przeglądu corocznie i przyznaje ewentualne podwyżki.
Z kolei pula wypłacanych nagród w ramach planu motywacyjnego jest ustalana na podstawie wypełnienia krótkoterminowych celów finansowych spółki. Przychód jest tutaj głównym kryterium wynikowym, jednocześnie jego waga (40%) powoduje nacisk na wzrost i jest powszechną miarą stosowaną w sprzedaży.
Jak pisze portal, wszystkie cele finansowe zostały osiągnięte i to znacznie ponad założone poziomy. Wielkość przychodu za 2016 miała wynosić 49,8 mld dolarów, rozwodniony zysk na akcję 2,24 dolara, a przepływy pieniężne z operacji – 14,5 mld dolarów. Ostatecznie było to odpowiednio: 51,9 mld dolarów przychodu, 2,37 dolara rozwodnionego zysku na akcję i 16,2 mld dolarów przepływów pieniężnych z operacji.
Poza osiągniętymi wynikami finansowymi, poszczególnych dyrektorów doceniono np. za wprowadzanie nowych farmaceutyków na rynek, liczbę zaakceptowanych przez nadzory farmaceutyczne nowych leków w poszczególnych krajach czy wprowadzenie kluczowych produktów na wschodzące rynki. Zwrócono także uwagę na liczbę trwających i zakończonych projektów badawczych nad nowymi lekami.
Więcej: http://www.praca.egospodarka.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych