Jaką rolę pełni apteka w czasie trwającej pandemii?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOIA/ rynekaptek.pl   27-01-2021, 09:32

Jaką rolę pełni apteka w czasie trwającej pandemii? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z wielkim zdziwieniem czytałem apele wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, aby aptekarze wystawiali recepty w czasie ogłoszonej pandemii. Gdy o to prosiliśmy przez lata, wszyscy decydenci zgodnie mówili "NIE" - pisze w felietonie dr n. farm. Wojciech Musiał.

Analizując fakty i zdarzenia, których świadkami jesteśmy od marca 2020 roku, udzielić można dwóch odpowiedzi - ocenia autor w publikacji "Aptekarze w czasach pandemii" w "Farmacji Wielkopolskiej":

"Pierwszą wyczytać można z przekazów płynących z wszelkich mediów i forów, głównie tych moderowanych przez członków Naczelnej Izby Aptekarskiej i kręgi widzące możliwość zarobienia na farmaceutach niezłych pieniędzy. Narracja ta podkreśla znaczącą rolę aptekarza w walce z pandemią i wskazuje na farmaceutę jako istotny element ochrony zdrowia. Szkoda miejsca, by te wszystkie banały wymieniać.

Przekaz ten prezentują władze NIA notorycznie, politycy zaś wtedy, gdy jest im to wygodne. Narracja ta snuta jest również przez kręgi widzące w niej swe potencjalne zyski finansowe, płynące chociażby z obowiązkowych, płatnych szkoleń z zakresu opieki farmaceutycznej, szczepień, obowiązkowych ubezpieczeń, którymi zamierza się nas, farmaceutów, uraczyć. (...)

Druga odpowiedź na zadane we wstępie pytanie jest następująca: nasza, aptekarzy/farmaceutów, rola jest identyczna jak sprzedawcy w dyskoncie. Czyli żadna.

(...) Problem rzeczywistego braku dostępu do lekarzy okazał się wiosną tego roku na tyle poważny, że nagle przypomniano sobie o nas, aptekarzach. Z wielkim zdziwieniem czytałem apele wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, aby aptekarze wystawiali recepty w czasie ogłoszonej pandemii. Gdy o to prosiliśmy przez lata, wszyscy decydenci zgodnie mówili „NIE”. 

Władze NIA dumnie ogłosiły sukces, gdyż farmaceuci wystawili już ponad 500 000 recept (może więcej). Natomiast do dzisiaj nie podęto żadnych kroków mających zabezpieczyć aptekarzy przed ewentualnymi sankcjami ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia za błędnie, w rozumieniu NFZ, wystawione i zrealizowane recepty! Nie zaproponowano również żadnego wynagrodzenia za dodatkową pracę! Tymczasem NFZ już w październiku zaczął się przyglądać receptom wystawionym przez farmaceutów".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH