Jaki los czeka największych graczy na rynku?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   11-04-2017, 09:07

Jaki los czeka największych graczy na rynku? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W świetle nowego prawa farmaceutycznego Pelion nie będzie mógł ani otwierać, ani przejmować nowych aptek. Status quo zostanie utrzymany, jednak z różnych względów apteki będą musiały odnawiać swoje koncesje - pisze "Rzeczpospolita".

Wśród trzech największych dystrybutorów hurtowych, największym graczem na rynku jest giełdowy Pelion, który pod marką Dbam o Zdrowie posiada około 580 aptek własnych i blisko 270 aptek franczyzowych. Tym samym kontroluje około 5 proc. polskiego rynku.

W 2016 r. Pelion w ramach sprzedaży detalicznej, wygenerował 2,8 mld zł przychodów, co odpowiadało za prawie 31 proc. przychodów grupy. Ta część biznesu wygenerowała 21,8 mln zł zysku operacyjnego wobec 32,7 mln zł straty operacyjnej rok wcześniej.

W świetle nowego prawa Pelion nie będzie mógł ani otwierać, ani przejmować nowych aptek. Status quo zostanie utrzymany, jednak z różnych względów apteki będą musiały odnawiać swoje koncesje. Jeden z analityków szacuje, że w negatywnym scenariuszu spółka może tracić do 30 koncesji rocznie, czyli 60 mln zł przychodów.

Co czeka inne hurtownie farmaceutyczne? W lutym br. akcjonariusze Farmacolu zdecydowali o zdjęciu spółki z GPW. Zmiana prawa bezpośrednio nie wpłynie natomiast na Neukę, która nie posiada własnych aptek. Biorąc pod uwagę, że lider na krajowym rynku dystrybucji leków od lat mocno rozwija współpracę z aptekami niezależnymi, zmiana prawa jest pozytywną informacją dla toruńskiej grupy - ocenia rp.pl.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH