Jakie są powody utylizacji szczepionek na covid?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ Sejm   10-03-2021, 08:33

Jakie są powody utylizacji szczepionek na covid? Resort zdrowia informuje, ile dotychczas zostało utylizowanych szczepionek przeciw covid-19 (fot. Pixabay)

Placówki, w których wykonywane są szczepienia przeciw covid-19, odpowiadają za ich prawidłowe przechowywanie. Są też zobowiązane do raportowanie strat w zakresie liczby dawek przeznaczonych do utylizacji.

  • Jedynie 0,16% szczepionek przeciw covid-19 jest utylizowanych w stosunku do całości dostarczonych dawek
  • Najczęstsze przyczyny utylizacji preparatów są efektem uszkodzeń mechanicznych fiolek
  • Zdarzają się też nieprawidłowości przy sporządzaniu roztworu do wstrzykiwań

Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, odpowiadając na interpelację poselską w sprawie utylizacji szczepionek przeciw COVID-19, wskazał, że każdy podmiot leczniczy, w tym wyznaczony punkt szczepień realizujący szczepienia ochronne w ramach Narodowego Programu Szczepień, ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowe przechowywanie szczepionek (zgodne z wytycznymi zawartymi w Charakterystyce Produktu Leczniczego każdej szczepionki) i jest zobowiązany do dołożenia wszelkich starań, aby otrzymane szczepionki zostały w pełni wykorzystane w jego realizacji.

Do nadzoru nad dystrybucją szczepionek przeciw Covid-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień służy System Dystrybucji Szczepionek (SDS), który w swoim zakresie obejmuje: zamówienia określonej liczby szczepionek, potwierdzenia przyjęcia dostawy w określonej ilości przez jednostki uprawnione do szczepień oraz raportowanie strat w zakresie liczby dawek przeznaczonych do utylizacji.

0,16% szczepionek do utylizacji
Wszystkie szpitale, jak również wyznaczone punkty szczepień, zobowiązane są w ramach wskazanego systemu, raportować na bieżąco proces szczepień – w tym przekazywanie danych dotyczących strat dawek (z podaniem przyczyny), które nie zostały wykorzystane do zaszczepienia pacjentów.

Zgodnie z danymi wskazanymi w Raporcie Szczepień przeciw Covid-19, na dzień 19 lutego 2021 r. utylizacji zostało poddane 4125 dawek, zaś do punktów szczepień dostarczono 2 896 610 dawek, co stanowi 0,16% w stosunku do całości dostarczonych dawek.

Analiza podanych powodów strat wskazuje, że najczęstszą przyczyną utylizacji są uszkodzenia mechaniczne fiolek w postaci: stłuczenia lub pęknięcia fiolki podczas transportu, nieumyślne stłuczenie ampułki czy fragmenty ciała stałego w fiolce.

Nie zdążono z podaniem
Część dawek została zutylizowana również z powodu nieprawidłowości przy sporządzaniu roztworu do wstrzykiwań – zły sposób rozpuszczania, wyciek płynu, wysokie ciśnienie w ampułce.

Ponadto w początkowych etapach szczepień niewielka ilość dawek (w porównaniu do wszystkich zgłoszonych strat) zutylizowano z uwagi na przekroczenie czasu od przygotowania roztworu do zaszczepienia (upłynął termin ważności szczepionki po rozmrożeniu i pobraniu dawki). Na obecną chwilę takie przypadki występują bardzo sporadyczne (praktycznie się nie zdarzają).

Bezpośredni nadzór nad danymi raportowanymi do Systemu Dystrybucji Szczepionek, w tym stratami dotyczącymi ilości dawek, prowadzony jest przez Agencję Rezerw Materiałowych we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

MZ: analiza na bieżąco
Dane dotyczące przyczyn powstałych strat są na bieżąco analizowane, a w przypadku stwierdzenia niestosowania się do obowiązujących przepisów prawa w zakresie warunków dystrybucji i zasad ich przechowywania zawiadamiane są organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Dla wszystkich podmiotów uczestniczących w łańcuchu dystrybucji szczepionek przeciw Covid-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień, Ministerstwo Zdrowia opracowało wytyczne dotyczące: warunków magazynowania, kompletowania, transportu oraz odbioru przez poszczególne podmioty lecznicze w tym punkty szczepień,  które są dostępne na stronie Agencji Rezerw Materiałowych.

Dodatkowo do wszystkich podmiotów uczestniczących w łańcuchu dystrybucji szczepionek przeciw Covid-19 dostarczane są informacje dotyczące obowiązku przestrzegania warunków dystrybucji określonych w ChPL szczepionek oraz zasad przechowania i transportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH