Jeden cytat, różne okoliczności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm, LJ/ rynekaptek.pl   01-12-2017, 10:37

Jeden cytat, różne okoliczności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

„Apteka traci podstawowe cechy jakie powinno się przypisywać placówce ochrony zdrowia, która powinna być przede wszystkim skupiona na potrzebach pacjenta, a nie na zysku” - przypomina fragment odpowiedzi na swoją wcześniejszą interpelację posłanka Ewa Lieder.

"Od dnia 1 listopada 2017 roku na terenie Sopotu, miasta na prawie powiatu, żadna z aptek nie pełni dyżurów nocnych i świątecznych. Sopot to miasto, gdzie 35% mieszkańców stanowią seniorzy, ponadto to ośrodek kuracyjny oraz kurort odwiedzany przez ponad 1 mln turystów rocznie. Moi wyborcy i wyborczynie poprosili mnie o interwencję w tej sprawie, gdyż z udzielonych im informacji wynika, że odmowa sopockich aptekarzy i farmaceutów dotycząca pełnienia dyżurów nocnych i w święta podyktowana jest jedynie względami ekonomicznymi" - informuje Ewa Lieder w nowej interpelacji dotyczącej braku pełnienia przez apteki nocnych dyżurów.

Dalej przypomina, że ustawa Prawo farmaceutyczne narzuca powiatom obowiązek zapewnienia mieszkańcom aptek ogólnodostępnych, ale nie daje władzom samorządowym narzędzi do realizacji tego zapisu. Pyta, co z tym zamierza zrobić minister zdrowia.

- W odpowiedzi na moją poprzednią interpelację (nr 10382), znalazło się stwierdzenie: „apteka traci podstawowe cechy jakie powinno się przypisywać placówce ochrony zdrowia, która powinna być przede wszystkim skupiona na potrzebach pacjenta, a nie na zysku”.

Wtedy odpowiedzi udzielał b. wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda. Jednakże interpelacja dotyczyła dostępności aptek w gminach i tworzonej wtedy nowelizacji ustawy PF, w tym wprowadzenia zasady "apteka dla aptekarza".

"Odnosząc się do treści projektu ustawy PF oraz jego wpływu na rynek aptek oraz kwestii dostępności pacjentów do punktów sprzedaży leków i produktów medycznych, uprzejmie informuję, że coraz większa konkurencja sprawia, że zachowania podejmowane przez przedsiębiorców prowadzących apteki są często nieetyczne, a działania podejmowane przez apteki zaczynają się skupiać na prowadzeniu gry rynkowej i walce o pacjenta, a nie na jakości świadczonych usług" - odpisał dr Łanda.

"Dodatkowo, zmniejszanie się liczby wykwalifikowanych pracowników – farmaceutów w przeliczeniu na jedną aptekę wpływa także istotne obniżenie jakości świadczonych usług farmaceutycznych. Takie podejście powoduje, że apteka traci podstawowe cechy jakie powinno się przypisywać placówce ochrony zdrowia, która powinna być przede wszystkim skupiona na potrzebach pacjenta, a nie na zysku" - dodał.

Użyty cytat powstał więc w zupełnie innym kontekście.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH