Jesienna strategia walki z COVID-19: trzy poziomy szpitalnictwa, zasada DDM i więcej testów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-09-2020, 08:01

Jesienna strategia walki z COVID-19: trzy poziomy szpitalnictwa, zasada DDM i więcej testów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia opracował strategię, która ma być odpowiedzią na epidemię koronawirusa i jednocześne jesienne infekcje dróg oddechowych. Filozofia obrony przed pandemią zastąpiona została elastycznym podejściem adekwatnym do skali zagrożenia.

Minister zdrowia zaprezentował w czwartek, 3 września, strategię dotyczącą jesiennej walki z COVID-19, która "ma być odpowiedzią na specyfikę tej sytuacji". Pokreślił, że ten okres będzie wyzwaniem ze względu na nakładające się na siebie i trudne do odróżnienia choroby - grypę, infekcje górnych dróg oddechowych i COVID-19.

- Musimy się przygotować na pewną specyfikę warunków jesiennych. Strategia jest odpowiedzią na tę specyfikę - powiedział minister. Zaznaczył jednak, że będzie ona strategią "żywą", czyli dostosowywaną do rozwoju sytuacji.

Zaznaczył przede wszystkim, że zmienia się filozofia postępowania z epidemią. Z wiosennej, polegającej na obronie przed pandemią, na jesienną polegającą na "elastycznym zarządzaniu ryzykiem".

- Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju. Teraz zmieniamy charakter naszego reagowania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym, na rzecz środków dedykowanych do regionów, dostosowane do skali zjawiska, pojawiania się koronawirusa - wskazał.

Zwiększyć efektywność posiadanych zasobów
Dodał, że strategia wskazuje kierunki działania - jakie cele mają być osiągnięte i jakie działania mają służyć osiągnięciu tych celów. Składa się z czterech obszarów. Pierwszy z nich dotyczy zmian organizacyjnych tak, by zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i ludzkich.

- W pierwszym etapie walki z pandemią powołując chociażby sieć szpitali jednoimiennych wiedzieliśmy, że procent ich wykorzystywania w pierwszych dniach czy miesiącach był bardzo niski. W tej chwili możemy powiedzieć, że wiedząc więcej, mając świadomość, z jaką skalą ryzyka mamy do czynienia, te nasze decyzje mogą być bardziej dopasowane do poziomu zagrożenia - powiedział szef MZ.

Poinformował, że w ramach sieci szpitali zostaną powołane trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na koronawirusa. Osoby przyjmowane na szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) mają mieć robione szybkie testy antygenowe na wykrycie koronawirusa.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH