Jesienna strategia walki z COVID-19: trzy poziomy szpitalnictwa, zasada DDM i więcej testów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-09-2020, 08:01

Jesienna strategia walki z COVID-19: trzy poziomy szpitalnictwa, zasada DDM i więcej testów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia opracował strategię, która ma być odpowiedzią na epidemię koronawirusa i jednocześne jesienne infekcje dróg oddechowych. Filozofia obrony przed pandemią zastąpiona została elastycznym podejściem adekwatnym do skali zagrożenia.

"Nie rezygnujemy, a właściwie wzmacniamy transport medyczny przeznaczony dla pacjentów z COVID-19. W tej chwili takich karetek mamy w Polsce 148, chcemy tę liczbę jeszcze zwiększyć o karetki w standardzie S, czyli karetki, które będą miały w składzie zespołu lekarza. To będą transporty wysoko specjalistyczne właśnie do tych dziewięciu szpitali, gdzie pacjenci będą wymagali bardzo specjalistycznej pomocy" - powiedział.

Ma być więcej testów
Resort zapowiedział też zwiększenie dostępności do testowania - rozbudowę 262 punktów pobrań tzw. drive thru o kolejne 168. Godziny ich pracy mają też być wydłużone co najmniej do czterech godzin. Niedzielski wskazywał, że 91 proc. z tych mobilnych punktów jest czynne tylko 2 godziny. W ramach testowania resort chce skupić się na testowaniu pacjentów objawowych oraz specjalnych grup ryzyka "w kontekście choroby COVID-19".

Testowany będzie nadal personel medyczny oraz osoby, które wybierają się do uzdrowisk oraz te, które przyjmowane są do hospicjów, Zakładów Opieki Leczniczej i Domów Pomocy Społecznej.

Dodatkowo też, by usprawnić pracę sanepidu powstać ma system elektronicznego zgłaszania informacji o potencjalnym ryzyku poprzez infolinię, a następnie system monitorujący statusy tych zgłoszeń.

- Infolinia myślę, że w ciągu miesiąca będzie przygotowana, by zbierać zgłoszenia po to, by odciążyć lokalnych inspektorów od odbierania telefonów i żeby mogli się zająć prowadzeniem dochodzeń epidemiologicznych - tłumaczył minister zdrowia. Zapewnił równocześnie, że cały czas sieć sanepidu będzie "koncentrowała się na śledztwach epidemicznych i wyławiała osoby, które niekoniecznie są objawowe, ale które ze względu na narażenie na ryzyko zakażenia powinny być również testowane".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH