Jesteśmy narodowym czempionem gospodarczym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   19-10-2017, 08:23

Jesteśmy narodowym czempionem gospodarczym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najważniejsze w tej chwili jest, żeby Nowa Polityka Lekowa, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia była w 100% spójna z opracowywaną w Ministerstwie Rozwoju Strategią rozwoju przemysłu farmaceutycznego – mówi Markus Sieger, prezes Grupy Polpharma.

Rynek Aptek: Premier Mateusz Morawiecki planuje wsparcie krajowych producentów  farmaceutycznych. W jaki sposób Plan Morawieckiego może wspierać taką firmę jak Polpharma?

Markus Sieger: W moim odczuciu pytanie nie powinno brzmieć „Jak państwo może wspierać firmy?”, ale „Jak państwo i firmy mogą wspólnie pracować nad rozwojem polskiej gospodarki?” To nie jest pusty frazes. Naprawdę firmy prywatne i administracja państwowa mają wspólne interesy. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju porusza m. in. temat budowania narodowych czempionów gospodarczych, który bezpośrednio dotyczy Polpharmy.

Jesteśmy największą firmą na polskim rynku farmaceutycznym, rozwijamy naszą działalność w Polsce i za granicą, inwestujemy w badania i rozwój. Jeśli miałbym powiedzieć, czego potrzebujemy my i inne przedsiębiorstwa aspirujące do pozycji czempiona narodowego, wskazałbym na stabilność regulacji krajowych. Nie będąc spokojną o sytuację na swoim kluczowym rynku, żadna firma nie może rozwinąć skrzydeł za granicą.

A co z tego ma państwo? Ekspansja zagraniczna na dużą skalę pozwoliłaby poprawić „bilans handlowy” polskiego rynku farmaceutycznego, tak by w całości obrotu lekami 80% stanowił eksport, a tylko 20% leków pochodziło z importu. Byłoby to korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa lekowego Polski, a także z punktu widzenia wsparcia dla bilansu handlowego całej polskiej gospodarki.

Należy też pamiętać o tym, że polskie firmy, konsolidując wynik finansowy w kraju, budują swoją wartość jako przedsiębiorstw i polskiej gospodarki jako całości. Wzrost wartości jest tym większy, im większy jest obszar geograficzny, z którego pochodzą wyniki finansowe. Schodząc na poziom konkretów, w przypadku firm z sektora farmaceutycznego najważniejsze w tej chwili jest, żeby Nowa Polityka Lekowa, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia była w 100% spójna z opracowywaną w Ministerstwie Rozwoju Strategią rozwoju przemysłu farmaceutycznego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH