Jeszcze dwa kroki do wejścia ustawy w życie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   04-05-2017, 12:46

Jeszcze dwa kroki do wejścia ustawy w życie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uchwalona przez Sejm 7 kwietnia 2017 r. i przyjęta przez Senat bez poprawek nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne czeka jeszcze na dwa prawotwórcze działania: podpis Prezydenta oraz publikację w Dzienniku Ustaw – przypomina "Aptekarz Polski".

„W imieniu Naczelnej Rady Aptekarskiej, uprzejmie proszę Pana Prezydenta o poparcie rozwiązań przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne – rozwiązań korzystnych dla polskich pacjentów oraz polskiego sektora aptecznego” – napisała prezes NRA, Elżbieta Piotrowska – Rutkowska w liście do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o poparcie zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne (druki sejmowe nr 1126 i 1413 oraz senacki nr 472) - czytamy w najnowszym wydaniu pisma Naczelnej Izby Aptekarskiej

Zdaniem prezes NRA, „regulacja zakłada m.in. powrót do tradycyjnej roli apteki, traktowanej jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego sprzedaż leków. Zmiany mają na celu zahamowanie funkcjonujących dziś na rynku licznych patologii, w tym postrzegania pacjenta przede wszystkim jako narzędzia do zarabiania ogromnych pieniędzy”.

Ustawa czeka na teraz na decyzję Prezydenta. Po jej zaakceptowaniu i podpisaniu, ostatnim już procesem prawnym będzie publikacja w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z artykułem 3 tej ustawy, ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Przyjęta 7 kwietnia br. przez Sejm a uchwalona 21 kwietnia przez Senat nowela wprowadza możliwość otwierania aptek tylko przez farmaceutów i limit czterech aptek dla podmiotu właścicielskiego.

Znajdują się w niej zapisy dotyczące kryteriów demograficznych i odległościowych - możliwość otwarcia apteki, gdy na już istniejące placówki przypada mniej niż 3 tys. osób w danym województwie oraz gdy odległość od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej placówki wynosi co najmniej 500 metrów.

Ustawowe kryteria nie będą miały zastosowania, jeżeli na dzień złożenia wniosku odległość między aptekami byłaby większa niż 1000 metrów.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH