Jeszcze o rozumieniu słowa "podejmować"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   12-06-2017, 11:27

Jeszcze o rozumieniu słowa "podejmować" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Proceder nielegalnej sprzedaży leków za granicę od lat stanowi poważny problem na polskim rynku leków. Mimo zapowiadanej przez kolejne rządy walki z tym zjawiskiem, problem zamiast słabnąć nasila się - oceniają prawnicy kancelarii DZP.

Wykrywanie procederu nielegalnego wywozu leków z Polski jest niezwykle trudne. Stosowane przez apteki jednego przedsiębiorcy przesunięcia międzymagazynowe, umożliwiające zgromadzenie zapasów leków w jednej aptece, która następnie zamyka działalność i zwraca leki do hurtowni albo otwieranie przez właścicieli aptek własnych hurtowni sprawia, że zidentyfikowanie zjawiska wymaga zarówno ogromnej wiedzy i doświadczenia, jak i szczęścia.

Nieuczciwi przedsiębiorcy mogli odpowiadać za podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lekami bez zezwolenia. Dochodzenia w tej sprawie są jednak często umarzane.

Na czym polega problem? Chodzi o sformułowanie przepisów, które zabraniają podejmowania działalności gospodarczej w zakresie obrotu lekami bez zezwolenia. A śledczy zgodnie uznają, że zgodnie z definicją słowa „podejmować” ustawowe ograniczenie dotyczy jedynie rozpoczynania działalności, a nie jej stałego prowadzenia.

Zdaniem prokuratorów, gdyby ustawodawca chciał penalizować przedsiębiorców od dawna zajmujących się przestępczym procederem użyłyby raczej sformułowania „prowadzenie działalności”. Prokuratura Krajowa deklaruje przeprowadzenie analizy w tej sprawie, tymczasem pacjentom, którzy nie mogą dostać ratującego życie leku wciąż pozostaje jedynie zwrócenie się do inspekcji farmaceutycznej, „gdzie może uzyskać informacje o ewentualnej dostępności leku w innych aptekach”.

Więcej: https://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH