Jeszcze o rozumieniu słowa "podejmować"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   12-06-2017, 11:27

Jeszcze o rozumieniu słowa "podejmować" Zdaniem prokuratorów, gdyby ustawodawca chciał penalizować przedsiębiorców od dawna zajmujących się przestępczym procederem użyłyby raczej sformułowania „prowadzenie działalności”

Proceder nielegalnej sprzedaży leków za granicę od lat stanowi poważny problem na polskim rynku leków. Mimo zapowiadanej przez kolejne rządy walki z tym zjawiskiem, problem zamiast słabnąć nasila się - oceniają prawnicy kancelarii DZP.

Wykrywanie procederu nielegalnego wywozu leków z Polski jest niezwykle trudne. Stosowane przez apteki jednego przedsiębiorcy przesunięcia międzymagazynowe, umożliwiające zgromadzenie zapasów leków w jednej aptece, która następnie zamyka działalność i zwraca leki do hurtowni albo otwieranie przez właścicieli aptek własnych hurtowni sprawia, że zidentyfikowanie zjawiska wymaga zarówno ogromnej wiedzy i doświadczenia, jak i szczęścia.

Nieuczciwi przedsiębiorcy mogli odpowiadać za podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lekami bez zezwolenia. Dochodzenia w tej sprawie są jednak często umarzane.

Na czym polega problem? Chodzi o sformułowanie przepisów, które zabraniają podejmowania działalności gospodarczej w zakresie obrotu lekami bez zezwolenia. A śledczy zgodnie uznają, że zgodnie z definicją słowa „podejmować” ustawowe ograniczenie dotyczy jedynie rozpoczynania działalności, a nie jej stałego prowadzenia.

Zdaniem prokuratorów, gdyby ustawodawca chciał penalizować przedsiębiorców od dawna zajmujących się przestępczym procederem użyłyby raczej sformułowania „prowadzenie działalności”. Prokuratura Krajowa deklaruje przeprowadzenie analizy w tej sprawie, tymczasem pacjentom, którzy nie mogą dostać ratującego życie leku wciąż pozostaje jedynie zwrócenie się do inspekcji farmaceutycznej, „gdzie może uzyskać informacje o ewentualnej dostępności leku w innych aptekach”.

Więcej: https://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH