Kalwaria Zebrzydowska: nowa apteka w mieście? Jest sprzeciw

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: kalwaria-zebrzydowska.pl/ rynekaptek.pl   26-01-2021, 08:21

Kalwaria Zebrzydowska: nowa apteka w mieście? Jest sprzeciw Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponieważ w Kalwarii Zebrzydowskiej był problem z nocnymi i świątecznymi dyżurami aptek, burmistrz podjął starania o uruchomienie nowej apteki na terenie miasta. Inicjatywa została jednak oprotestowana przez aptekarzy, których reprezentuje ZAPPA - ocenia burmistrz.

"Z przykrością musimy stwierdzić, iż kolejny rok funkcjonujące obecnie na terenie miasta i gminy Kalwaria Zebrzydowskiej apteki nie stosują się do uchwały Rady Powiatu Wadowickiego, a w roku bieżącym jedyna dotychczas apteka realizująca zapisy uchwały Rady Powiatu w Wadowicach nie pełni dyżurów nocnych" - napisał burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dodaje: - Zgodnie z ustalonym na podstawie uchwały Rady Powiatu Wadowickiego harmonogramem, dyżur pełni tylko jedna apteka przez siedem dni w miesiącu. W pozostałym okresie czasu pacjenci odsyłani są do apteki pełniącej dyżur całodobowy w oddalonych o 15 km Wadowicach.

W związku z tym podjął pewne działania względem lokalnego rynku aptek, które jednak napotkały opór właścicieli funkcjonujących placówek.

W maju 2020 roku burmistrz skierował do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego opinię o potrzebie uruchomienia nowej apteki na terenie miasta. Chętną do otwarcia placówki okazała się właścicielka apteki, która prowadzi placówkę w Krakowie.

Z informacji, jaką przedstawił wynika, że małopolski WIF wydał decyzję o udzieleniu zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Z pisma wynika też, iż w sprawie problemem były kryteria geo-demo, na których pominięcie w tym przypadku miał zgodę wyrazić minister zdrowia:

"Wyrażam pozytywną opinię w zakresie zasadności pominięcia ograniczeń demograficznych i geograficznych planowanej lokalizacji apteki. (...) W trakcie prowadzonego postępowania w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w Kalwarii Zebrzydowskiej uzyskano zgodne stanowisko organów - Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej na podstawie którego została wydana zgoda przez Ministra Zdrowia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w Kalwarii Zebrzydowskiej" - napisał burmistrz.

Jednak od decyzji odwołał się od Związek Aptekarzy Pracowników Polskich Aptek (ZAPPA).

"Inicjatywa została oprotestowana przez aptekarzy, których reprezentuje Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek" - relacjonuje burmistrz.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH