
Kanada dopuściła do użytku szczepionkę dla dzieci od 12. do 15. roku życia. Chcą zdążyć z akcją szczepień przed wakacjami.
Wszyscy Kanadyjczycy powyżej 12. roku życia będą mogli zaszczepić się przeciwko Covid-19 do końca czerwca br. - wynika z najnowszych rządowych szacunków.
Według danych, które w ubiegłym tygodniu przedstawił generał Dany Fortin, odpowiedzialny za federalną koordynację dostaw, do końca czerwca Kanada otrzyma 29,7 mln dawek szczepionek Pfizer-BioNTech.
Po dodaniu oczekiwanych dostaw szczepionek AstraZeneca, Moderna oraz Johnson & Johnson oznacza to, że do święta narodowego Kanady, czyli do 1 lipca, wszyscy powyżej 12. roku życia będą mogli się zaszczepić.
Kanada dopuściła dotychczas do użytku cztery szczepionki, a w minioną środę, 5 maja, federalny resort zdrowia wydał zgodę na pierwszą szczepionkę dla dzieci od 12. do 15. roku życia, które mogą obecnie być szczepione produktem Pfizer-BioNTech.
Krótko po decyzji resortu zdrowia, Alberta jako pierwsza prowincja poinformowała o rozpoczęciu szczepień dla dwunastolatków, już od poniedziałku 10 maja.
Prowincja Saskatchewan poinformowała w komunikacie, że chce zakończyć szczepienia osób w wieku 12-15 lat do końca czerwca br., zaś wkrótce rozpocznie podawanie drugiej dawki osobom już zaszczepionym pierwszą dawką szczepionki. Zapisy zaczynają się 17 maja.
Manitoba szczepi obecnie wszystkich w wieku powyżej 45 lat, a w ciągu nadchodzących trzech tygodni do szczepień dołączone zostaną 12-latki i starsze dzieci.
W największej prowincji Kanady, Ontario, w punktach szczepień zaszczepić się mogą wszyscy powyżej 50. roku życia, a także wszyscy powyżej 18. roku życia mieszkający w rejonach o wysokim odsetku zakażonych, od 20 kwietnia szczepionki dostępne też są w części aptek i gabinetach lekarskich.
Funkcjonują doraźne (pop-up) punkty szczepień i pojawią się "ruchome" przychodnie, dojeżdżające do dużych firm, gdzie jest dużo zachorowań.
Ponieważ systemy informacji o dostępnych miejscach szczepień nie we wszystkich prowincjach są proste w obsłudze, a aktualna informacja nie zawsze jest dostępna, w Ontario, Kolumbii Brytyjskiej i ostatnio w Saskatchewan kilku wolontariuszy i informatyków przygotowało oprogramowanie dla botów, które odpowiadają na SMS z informacją o kodzie pocztowym wysyłającego, gdzie w najbliższej okolicy dostępne są szczepienia.
Według danych ze strony Covid19tracker.ca, opracowanych przez wolontariuszy z Uniwersytetu Saskatchewan, do czwartku (6 maja) włącznie ponad 13,7 mln Kanadyjczyków, czyli ponad 36 proc., otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, zaś w pełni zaszczepionych jest prawie 1,2 mln osób.
Dostawy szczepionek, szczególnie w minionych miesiącach, gdy problemy z wywiązaniem się z terminów miała Moderna, stały się w Kanadzie tematem politycznych rozgrywek i zarzutów stawianych przez opozycję.
Agencja Reutera opisała w ostatnich dniach przypadki turystyki szczepionkowej z Kanady do USA. Niektóre stany nie wymagają nawet dowodu świadczącego o amerykańskim adresie zamieszkania.
W Kanadzie dopuszczalny odstęp między dawkami szczepionki, jeśli jest ona podawana w dwóch dawkach, wynosi do 4 miesięcy, więc niektórzy Kanadyjczycy decydują się polecieć do USA i tam zaszczepić się wcześniej obiema dawkami. O ile bowiem granica lądowa między Kanadą a USA jest zamknięta dla "nie niezbędnych" podróżnych, to przelot samolotem jest możliwy.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych