Karta EKUZ: zakres ochrony jest niewielki?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: egospodarka.pl/rynekaptek.pl   31-07-2017, 13:22

Karta EKUZ: zakres ochrony jest niewielki? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W coraz większym stopniu zdajemy sobie sprawę, iż zakres ochrony, którą gwarantuje nam karta EKUZ, jest niewielki - pisze portal egospodarka.pl. Już przeszło 3 mln polskich turystów twierdzi, że wyjeżdżając na zagraniczne wojaże zamiast karty wykupi polisę turystyczną.

Karta EKUZ gwarantuje jedynie dostęp do publicznej służby zdrowia na zasadach panujących w danym kraju, a w większości z nich pacjent zobowiązany jest do współuczestniczenia w kosztach leczenia. Takich kosztów NFZ nie zwraca.

Przykładowo w Hiszpanii publiczna służba zdrowia jest bezpłatna. Należy jednak pamiętać, że leczenie stomatologiczne jest już w pełni odpłatne. To samo dotyczy leków.

Z kolei w Chorwacji pacjent zobowiązany jest do współuczestniczenia w kosztach leczenia. Wysokość dopłaty zależna jest od rodzaju specjalisty, do którego się udajemy oraz od wieku pacjenta. Warto pamiętać, że tylko niektóre, podstawowe leki na receptę są bezpłatne.

W Grecji turysta posiadający EKUZ musi znaleźć placówkę, która ma podpisaną umowę z EOPYY czyli Narodowym Systemem Świadczeń Zdrowotnych. Tutaj jednak lekarzy obowiązuje limit 200 konsultacji miesięcznie. Po wyczerpaniu limitu od pacjentów pobierana jest opłata.
Natomiast w części refundowaną receptę może wystawić jedynie lekarz pracujący w publicznej placówce.

Więcej: http://www.egospodarka.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH