Kartuzy: odpowiedź prokuratury zakończy aktywność starosty?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekarski.com, RA/ rynekaptek.pl   10-12-2020, 14:02

Kartuzy: odpowiedź prokuratury zakończy aktywność starosty? 30 października 2020 r. Prokuratura Rejonowa odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion czynu zabronionego (fot. Pixabay)

Starosta powiatu kartuskiego, na terenie którego właściciele aptek nie pełnili nocnych dyżurów, nie przyjął do wiadomości argumentów, które za tym stały, tylko złożył zawiadomienie do prokuratury. Dostał odpowiedź. Jaką?

Sprawę opisuje mgr farm. Mariusz Politowicz na łamach "Magazynu Aptekarskiego".

Na łamach portalu również pisaliśmy o tej sprawie, publikując m.in. informacje od właścicieli aptek z Kartuz.

Starosta nie uwzględnił trudnej sytuacji aptek podczas epidemii i skierował skargę do WIF. Ten odpisał, że "apteki sygnalizują częściowy lub całkowity brak możliwości pełnienia dyżurów". Inspektor dodał również, że "obecne okoliczności mają charakter nadzwyczajny, a sytuacja pracowników aptek oraz przedsiębiorców prowadzących apteki jest szczególnie trudna".

13 października 2020 r. starosta złożył w Prokuraturze Rejonowej w Kartuzach zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Miało polegać na narażaniu na uszczerbek na zdrowiu mieszkańców powiatu, poprzez uchylanie się aptek od pełnienia dyżurów nocnych, które tym samym stwarzało brak dostępności do leków.

30 października 2020 r. Prokuratura Rejonowa odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion czynu zabronionego.

"Dla bytu przestępstwa niezbędne jest, aby niebezpieczeństwo było konkretne, stwarzające realną groźbę utraty życia albo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez określoną osobę" - odpisała prokuratura staroście. Dodała, że analiza treści zawiadomienia prowadzi do jednoznacznego wniosku, że czyn wskazany przez zawiadamiającego nie spełnia znamion czynu zabronionego.

A przepis, na który starosta się powołuje, przewiduje odpowiedzialność karną sprawcy czynu jedynie gdy to bezpośrednie niebezpieczeństwo dotyczy utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kiedy to potencjalny pokrzywdzony z reguły korzysta z pomocy szpitalnego oddziału ratunkowego lub wzywa pogotowie ratunkowe.

Więcej: https://aptekarski.com/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH