KE analizuje i diagnozuje problemy zdrowotne państw Unii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MMX/rynekaptek.pl   23-11-2017, 14:40

KE analizuje i diagnozuje problemy zdrowotne państw Unii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Europejska dokonała szczegółowej analizy systemów ochrony zdrowia państw członkowskich UE. Doszła do wniosku, że tylko przegląd poszczególnych systemów opieki zdrowotnej może zagwarantować, że będą one spełniać swój cel i zapewniać właściwą opiekę pacjentom.

KE opublikowała 28 krajowych profili zdrowotnych ze sprawozdaniem towarzyszącym „Stan zdrowia w UE”. Profile zdrowotne poszczególnych państw opracowano we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i z Europejskim Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej.

Sprawozdania zawierają szczegółową analizę systemów ochrony zdrowia państw członkowskich UE. Opisują one zdrowie ludności oraz istotne czynniki ryzyka, jak również skuteczność, dostępność i odporność systemów ochrony zdrowia w każdym państwie członkowskim UE.

Sprawozdania jasno odzwierciedlają wspólne cele we wszystkich państwach członkowskich i wskazują na potencjalne obszary, w których Komisja może zachęcać do wzajemnego uczenia się i wymiany dobrych praktyk.

Wnioskiem płynącym z analizy jest stwierdzenie, że tylko przegląd naszych systemów opieki zdrowotnej może nam zagwarantować, że będą one spełniać swój cel i zapewniać opiekę skupioną na pacjencie.

- Przeznaczanie tylko 3 proc. budżetów służby zdrowia na profilaktykę w porównaniu z 80 proc. na leczenie chorób jest po prostu niewystarczające. Potrzebujemy lepszego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, tak aby ostry dyżur nie był punktem pierwszego kontaktu – powiedział Vytenis Andriukaitis, komisarz UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Dodał, że należy również włączyć promocję zdrowia i zapobieganie chorobom do wszystkich sektorów polityki w celu poprawy stanu zdrowia ludności i zmniejszenia presji na systemy opieki zdrowotnej.

To tylko niektóre z elementów diagnozy postawionej w sprawozdaniu z 2017 roku. Czytamy z nim, że brak dostosowanej do kontekstu i kompleksowej analizy od dawna uznaje się za główną przeszkodę, jaką napotykają decydenci odpowiedzialni za politykę zdrowotną.

Stwierdzono też, że pacjenci powinni znajdować się w centrum nowej generacji lepszych danych dotyczących polityki i praktyki. „Transformacja cyfrowa ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej przyczynia się do wychwytywania rzeczywistych wyników i doświadczeń ważnych dla pacjenta, co może zwiększyć skuteczność systemów opieki zdrowotnej” – czytamy.

Po otrzymaniu sprawozdań przez ministerstwa zdrowia wszystkich państw UE organy krajowe będą mogły dalej prowadzić dyskusje z ekspertami z OECD i Europejskiego Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej.

Od początku 2018 r. możliwe będą dobrowolne wymiany, które pozwolą ministerstwom na lepsze zrozumienie głównych wyzwań i opracowanie odpowiednich rozwiązań politycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH