KE: Jarosław Gowin zabiega o wyższe wynagrodzenia dla polskich badaczy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-04-2017, 08:02

KE: Jarosław Gowin zabiega o wyższe wynagrodzenia dla polskich badaczy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jarosław Gowin wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego zabiega we wtorek (25 kwietnia) w Komisji Europejskiej o decyzje, które przełożą się na wyższe wynagrodzenia dla polskich naukowców.

Jarosław Gowin, tym samym zabiega również o  większy udział polskich naukowców w unijnym programie Horyzont 2020.

- W obecnym okresie rozwiązania, zwłaszcza te finansowe, które zostały przyjęte wiele lat temu, są dla polskich naukowców niekorzystne - mówił Gowin na konferencji prasowej w Brukseli przed spotkaniem z unijnym komisarzem ds. badań, nauki i innowacji Carlosem Moedasem.

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że polscy uczestnicy projektów z programu badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 otrzymali dotychczas niespełna 1 proc. środków (dokładnie 0,96 proc.). Do 13 krajów, które przystąpiły do UE w 2004 r. lub później trafiło 4,79 proc. dofinansowania w skali całej UE.

Gowin tłumaczył, że polskim naukowcom nie opłaca się obecnie udział w tym programie unijnym. Powód jest prosty - wynagrodzenia, jakie uzyskują z grantów ze źródeł krajowych, są zdecydowanie wyższe niż te, na które mogliby liczyć z programów Horyzontu.

- To jest jeden z powodów, przez który nasz udział w Horyzoncie 2020 nie przekroczył nawet jednego procenta. Jesteśmy płatnikami netto w tym programie, a potencjał polskiej nauki zdecydowanie przewyższa nasze uczestnictwo - wyjaśniał wicepremier.

Według Gowina jest jednak szansa na zmianę tego stanu rzeczy. Jak mówił, jesteśmy bliscy porozumienia w tej sprawie z Komisją Europejską. Dzięki niemu naukowcy nie tylko z Polski, ale ze wszystkich krajów, które dołączyły do UE w 2004 r. i później, mogliby być wynagradzani w ramach Horyzontu 2020 na takim poziomie, jaki przewidują agencje krajowe.

- Mówiąc krótko: chcemy podnieść wynagrodzenia dla polskich naukowców uczestniczących w programach europejskich do takiego poziomu, na jaki mogą oni liczyć w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki - oświadczył polityk.

Wyraził przy tym nadzieję, że korekta ze strony Komisji Europejskiej zostanie skonkretyzowana w najbliższych tygodniach, a najdalej miesiącach. Rząd chce, żeby zmiana odnosiła się jeszcze do obecnej perspektywy finansowej.

Gowin zapewniał, że Polsce, podobnie jak Komisji Europejskiej, zależy na tym, by trzymać się kryterium doskonałości naukowej podczas oceny wniosków. - Z drugiej strony chcielibyśmy, aby zasady dostępu do środków, udziału w projektach były równe - zaznaczył minister.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH