KE: kolejne państwa w rezerwie medycznej rescEU

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ec.europa.eu/ rynekaptek.pl   22-09-2020, 13:22

KE: kolejne państwa w rezerwie medycznej rescEU Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dania, Grecja, Węgry i Szwecja dołączyły do Niemiec i Rumunii jako państwa przechowujące zapasy sprzętu medycznego w ramach rezerwy rescEU. Już 6 państw członkowskich UE tworzy wspólne europejskie zapasy niezbędnego sprzętu medycznego.

Sprzęt ten może być rozprowadzany w całej Europie w przypadku nagłego zapotrzebowania – na przykład gdy krajowe systemy opieki zdrowotnej są przeciążone z powodu wysokiej liczby pacjentów zakażonych koronawirusem. 

W ramach zapasów sprzętu medycznego wysokiej jakości zgromadzono już maski FFP2 i FFP3, fartuchy i rękawice ochronne, a także respiratory.

Zdolność rescEU może obejmować różne rodzaje sprzętu medycznego, takie jak maski ochronne i respiratory medyczne wykorzystywane w intensywnej terapii. Zgromadzony sprzęt jest stale uzupełniany. Jest on przechowywany przez kilka państw członkowskich, które są odpowiedzialne za jego zakup. Komisja Europejska finansuje 100% kosztów, w tym magazynowanie i transport.

Następnie Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego zarządza dystrybucją sprzętu, aby zapewnić jego wykorzystanie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Dystrybucja odbywa się zgodnie z potrzebami państw wnioskujących o pomoc UE w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH