KE: rozmowy z szóstym producentem szczepionek zakończone

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ec.europa.eu/ rynekaptek.pl   10-09-2020, 10:24

KE: rozmowy z szóstym producentem szczepionek zakończone Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z konsorcjum BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. BioNTech-Pfizer to szósty podmiot, z którym Komisja zakończyła negocjacje.

Wcześniej Komisja prowadziła negocjacje z Sanofi-GSK (31 lipca), Johnson & Johnson (13 sierpnia), CureVac (18 sierpnia) oraz Moderna (24 sierpnia). Pierwsza umowa, podpisana z AstraZeneca, weszła w życie 27 sierpnia.

Planowana umowa z BioNTech-Pfizer zapewniłaby wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich. Przewidziano, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja na podstawie umowy ramowej będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek (a także opcję zakupu kolejnych 100 mln dawek) w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.

BioNTech to niemiecka firma, która razem z firmą Pfizer z siedzibą w USA prowadzi prace nad wynalezieniem nowej szczepionki opartej na cząsteczkach informacyjnego RNA (mRNA). To mRNA odgrywa zasadniczą rolę w biologii organizmu ludzkiego i jest odpowiedzialne za przekazywanie instrukcji, które sterują produkcją przez komórki białek, które mogą zapobiegać chorobom lub je zwalczać.

Zakończone wstępne rozmowy mają doprowadzić do zawarcia umowy ramowej na zakup szczepionki, która zostanie sfinansowana z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, dysponującego środkami przeznaczonymi na stworzenie wachlarza potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH