KER zajął się reklamą pasty do zębów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KER/ rynekaptek.pl   17-07-2017, 10:29

KER zajął się reklamą pasty do zębów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koncern GSK poskarżył się do KER na reklamę pasty do zębów Natur Produkt ZDROVIT. Zdaniem oskarżonej spółki, GSK chce w ten sposób spróbować wyeliminować konkurenta z rynku. KER uznał, że reklama faktycznie wprowadza konsumentów w błąd co do właściwości reklamowanego produktu. Pozostałe zarzuty oddalił.

Przedmiotem skargi była reklama telewizyjna pasty LACALUT ACTIVE. Zdaniem GSK, odbiorca reklamy tego kosmetyku wprowadzany jest w błąd, ponieważ w reklamie pojawiają się takie hasła, jak: "chroni przed krwawieniem dziąseł", "działa ściągająco na dziąsła", "chroni przed parodontozą", "działanie potwierdzone badaniami klinicznymi", "Lacalut Aktiv. Skutecznie chroni przed parodontozą i chorobami dziąseł. Efekt odczuwalny już po pierwszym użyciu" czy "lekarz polecił mi pastę Lacalut Aktiv. Pomogła od razu".

Koncern zauważa, że reklamowany produkt nie jest lekiem tylko kosmetykiem, zatem nie może zapobiegać i leczyć chorób, a funkcja i sposób przedstawiania produktu kosmetycznego nie mogą wykraczać poza jego definicję ustawową.

- Tymczasem w kwestionowanej reklamie jedna z występujących w niej postaci najpierw komunikuje, że stwierdzono u niej parodontozę, po czym dodaje, że lekarz polecił jej Lacalut Aktiv, który od razu pomógł. Powyższe wprost komunikuje odbiorcy reklamy, że Lacalut Aktiv jest lekiem (polecony przez lekarza, w celu leczenia choroby - parodontozy), a ponadto, że działa on od razu - tj. zwalcza parodontozę natychmiast po zastosowaniu, co nie jest prawdą - napisano w skardze do KER.

Oskarżona o prezentowanie niezgodnej z prawem reklamy prezentuje swoje stanowisko, a na marginesie zauważa, że "budzi spore zdziwienie okoliczność, że tak duża i dobrze rozpoznawalna firma jak GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. składa skargę na zgodną z prawem reklamę, aby w ten sposób spróbować wyeliminować konkurenta z rynku".

- GSK reklamuje w telewizji od l kwietnia 2017 r. (ewidentnie w sposób sprzeczny z obowiązującym prawem) swój produkt tj. pastę do zębów Parodontax (będącą kosmetykiem), która w swojej treści zawiera m.in. takie określenie, które może powodować elementy lęku przed chorobą wynikającą z nieprawidłowej higieny jamy ustnej i zębów prowadzącej do krwawienia dziąseł i innych chorób: "Gdy Twoje dziąsła krwawią podczas mycia zębów, to może oznaczać ich chorobę i prowadzić do poważniejszych problemów...." oraz "Przerwij podróż ku chorobie dziąseł....".

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH