Kiedy NFZ będzie domagał się zwrotu kosztów za refundację?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   19-04-2017, 11:07

Kiedy NFZ będzie domagał się zwrotu kosztów za refundację? Pacjent, który złożył oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej, pomimo że nie posiadał takiego prawa, będzie musiał zwrócić NFZ koszty świadczeń, które nie wchodzą w zakres POZ

Kosztów leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę wystawioną przez lekarza POZ, NFZ będzie dochodził na dotychczasowych zasadach – informuje Piotr Gryza, wiceminister zdrowia.

Chodzi o sytuację, w której pacjent złożył oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej, pomimo że nie posiadał takiego prawa (i nie dokonał wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego). Wówczas będzie musiał zwrócić Funduszowi koszty świadczeń, które nie wchodzą w zakres podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Ta sama zasada dotyczy także kosztów świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (w tym wizyt u lekarzy specjalistów i specjalistycznych badań) oraz świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w pozostałych zakresach.

Wiceminister podkreśla, że wyjątkiem będzie sytuacja, gdy jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń w chwili udzielania świadczenia był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i jednocześnie ten brak formalny zostanie w terminach przewidzianych w ustawie poprawiony: - W takiej sytuacji Fundusz nie będzie dochodził należności za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej, niezależnie od ich rodzaju – pisze Piotr Gryza.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH