
W polskim prawodawstwie klauzula sumienia w przypadku farmaceutów nie została nigdzie zapisana, dlatego Inspektorat, choć rozumie skomplikowanie tematu, nie może jej akceptować - tłumaczy Paweł Trzciński, rzecznik GIF.
Chodzi o tzw. apteki pro-life, które odmawiają sprzedaży środków antykoncepcyjnych.
W internecie pojawiło się ogłoszenie:
"Jeśli szukasz pracy lub chcesz zrobić staż w aptece pro-life, gdzie wymogi Twojego sumienia będą uszanowane, to skontaktuj się z nami. Zapraszamy także do współpracy właścicieli aptek i kierowników aptek, którzy mogliby i chcieliby zaoferować pracę zgodną z sumieniem, gdyż jak się okazuje bardzo dużo osób właśnie takiej pracy poszukuje".
Autorką komunikatu jest Małgorzata Prusak, przewodnicząca Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski, które za cel stawia sobie m.in.: integrację środowiska farmaceutycznego w oparciu o wartości chrześcijańskie, pogłębianie zasad etyki zawodowej i pielęgnowanie tradycji zawodu.
Stowarzyszenie jest członkiem Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich (FIPC). Współpraca polskich farmaceutów z organizacją rozpoczęła się w latach 80. tych XX wieku, ale oficjalnie zarejestrowanie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski - jak czytamy na stronie organizacji - stało się możliwe dopiero w 1991 roku.
Klauzula nie dla farmaceuty
Organizacja zajmuje się m.in. zbieraniem poparcia dla klauzuli sumienia dla farmaceutów. "Rada Europy dnia 7 października 2010 przyjęła rezolucję, pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom, głównie pracującym w polskich aptekach" - informuje Stowarzyszenie.
Przypomina, że "działanie takie jest sprzeczne z Kodeksem Etycznym Aptekarza, w którym w par. 3 stwierdza się, że powołaniem aptekarza jest współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom, a także z par. 4. mówiącym, że farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem". Brak takiej możliwości uznaje za objaw dyskryminacji.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych