Klauzula sumienia dla farmaceutów nie jest nigdzie zapisana

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sfkp.pl, wp.pl, LJ/ rynekaptek.pl   04-04-2017, 08:24

Klauzula sumienia dla farmaceutów nie jest nigdzie zapisana Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W polskim prawodawstwie klauzula sumienia w przypadku farmaceutów nie została nigdzie zapisana, dlatego Inspektorat, choć rozumie skomplikowanie tematu, nie może jej akceptować - tłumaczy Paweł Trzciński, rzecznik GIF.


Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, tłumaczy, że w polskim prawodawstwie klauzula sumienia w przypadku farmaceutów nie została nigdzie zapisana, dlatego Inspektorat, choć rozumie skomplikowanie tematu, nie może jej akceptować: - Powoływanie się aptekarzy na klauzulę sumienia jest niezgodne z prawem.

Jak ominąć brak klauzuli
W ostatnim czasie informowaliśmy o pojawiających się przypadkach odmowy wydania środków antykoncepcyjnych w niektórych aptekach, które powołują się na klauzulę sumienia. Obecnie, by nie narażać się na konsekwencje prawne, farmaceuci unikają sformułowania "klauzula sumienia" mówiąc, że danego leku nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie".

Zgodnie z obowiązującym prawem apteka w swoim asortymencie musi posiadać wszystkie potrzebne pacjentowi leki. Jeśli pacjent zgłosi się po aktualnie niedostępny lek, farmaceuta ma obowiązek mu go zapewnić, zamawiając go w hurtowni. Musi też określić, kiedy pacjent może się zgłosić po odbiór - przypomina portal wp.pl.

Jeżeli pacjent zgłosi inspekcji, że farmaceuta odmówił sprzedaży jakiegokolwiek leku, ten wkracza do akcji. Robi kontrolę i nakazuje usunięcie tego rodzaju nieprawidłowości. Jeśli apteka nie dostosuje się, nakładane są kary finansowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH